do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Zapalenie płuc a także inne przyczyny objawów takich jak:
kichanie, zatkany nos, wydzielina z noska

test pochodzi z Chochliczej strony

Na szczęscie królik nie może zarazić się katarem od człowieka kichającego. Kichanie jest jednak częstym obiawem choroby u królika, ma jednak inne przyczyny i nie powinno byc nazywane "przeziębieniem" czy "grypą".

Króliki mogą cierpieć z powodu infekcji górnych dróg oddechowych (zatoki bądˇ inne części dróg oddechowych, które nie są częścią płuc) . Najczęściej objawia się to u królika cieknącym nosem, zaropiałymi oczami i kichaniem. W odróżnieniu od przeziębienia u ludzi, które jest spowodowane wirusem, króliki są atakowane przez bakterie. Zatkany nos, kichanie, a także wydzielina z noska są przeważnie symptomami, a nie specyficzną chorobą. Do niedawna większość weterynarzy sądziła, iż kichanie u królika powoduowane jest chorobotwórczą bakterią Pasteurella mustocida, często atakująca króliki. Według najnowszych informacji wiemy, iż także inne rodzaje bakterii mogą powodować kichanie u królika: Pseudomonas aeruginosa, Bordatella bronchiseptica a także Staphylococcus aereus. Ponieważ każdy gatunek (a także różne przypadki) bakterii maja charakterystyczną wrażliwość i są odporne na różne antybiotyki, Twój weterynarz powinien zidentyfikować przyczyne choroby Twojego króliczka. Najprostszą metodą jest wykonanie testu zwanego "culture and sensitivity" (na stopień rozwoju bakterii i wrażliwość na antybiotyki) . Test jest jedyny sposób, aby rozstrzygnąć, jakie gatunki bakterii są przyczyną infekcji i jakie odpowiednie antybiotyki będą najbardziej efektywne w zabiciu tej bakteri bezpieczne dla królika.

Jeśli Twój królik kicha i/lub ma wydzieliny z nosa lub oka (zwłaszcza, jeśli wspomniana wydzielina jest biaława i zagęszczona) powinieneś udać się do weterynarza, który powinien pobrać próbkę takiej wydzieliny do zbadania laboratoryjnego na rodzaj kultur bakteryjnych i wrażliwość. Jeśli Twój wet uzyska wynik badania C & S,znacznie lepiej będzie mógł ustalić, jaki antybiotyk (bądˇ kombinację antybiotyków) podać, które powinny być bezpieczne i bardziej efektywne w walce z bakteriami atakującymi królika. Kuracja antybiotykowa może trwać do kilku tygodni i zawsze powinna być kontynuowana przez kilka dni po ustapieniu objawów, aby mieć pewność, że antybiotyk zabił tak dużo populacji bakterii, jak to było możliwe. Zawsze podawaj antybiotyk do końca ustalonej przez weterynarza dawki, nawet jeśli objawy choroby znikną przed końcem kuracji. Dlaczego? Nawet najbardziej skuteczne antybiotyki mogą nie zabić niektórych bardziej odpornych bakterii od razu. Kiedy zabierasz antybiotyk zbyt szybko, zabijane zostaja jedynie te słabsze bakterie; natomiast bardziej odporne z nich pozostaną genetycznie silniejsze i zdolne do rozwoju, przy czym, przy następnej kuracji antybiotykowej staną się bardziej odporne na działanie antybiotyku. Niewyleczone objawy, takie jak: kichanie czy ropna wydzielina mogą się przerodzić w poważny problem (zapalenie płuc bądˇ infekcje systemu).

Króliki z zapaleniem płuc mogą wykazywać takie objawy, jak: niemiły zapach z pyszczka, chrapliwy oddech, podnosić pyszczek w górę, a także naciągać krtań (tak, jakby brakowało im powietrza i chciały zaczerpnąć więcej tlenu). Królik z takimi objawami jest bardzo poważnie chory i niejednokrotnie potrzebyje terapii podawania tlenu w klinice weterynaryjnej. Najlepszym wyjściem jest wprowadzenie przez weterynarza terapii tlenowej, aby otworzyć wszystkie drogi oddechowe i aby królik pozbył się śluzu i zaraˇliwego materiału w płucach. Jeśli bakteria zdążyła rozwinąć się w płucach, pomocne jest podanie właściwego antybiotyku (np. Baytril lub Amikacin) w zależności od tego, z jaką kulturą bakterii walczymy.

Podobne objawy występują także przy ciałach obcych. W niektórych przypadkach ciała obce takie jak: kłosy traw czy siana albo nawe kawałki granulek pokarmowych, które umiejscowiły się w przejściu nosowym, powodują także objawy kichania, ropnego wycieku z noska bądˇ chroniczną infekcję noska królika. W takim przypadku weterynarz powinien znieczulić królika bezpiecznym dla niego gazem (np. isoflurane) , aby wyjąć ciało obce bez stwarzania niebezpieczeństwa dla królika podczas zabiegu.

W innych przypadkach problemy z polipami nosowymi mogą mieć swoje przyczyny w chorobach zębów. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj . Inną przyczyną może być alergia królika.

Bardzo " zapchany " nos jest poważnym problemem; królik ma trudnośc z oddychaniem. Tymczasowo możesz pomóc swojemu królikowi czyszcząc jego nosek delikatnie pompką przeznaczoną dla małych zwierzątek (podobną do tej , jaką się używa do odetkania nosków dzieciom) . To może być bardzo pomocne, aby oczyścic kanały nosowe królika i umożliwi mu lżejsze oddychanie. Aby wyleczyć problem, powinieneś zgłosic się do weterynarza. Im szybciej udasz się do weterynarza, tym szybciej zostanie prawidłowo zdiagnozowany i leczony problem, tym szybciej także Twój królik zacznie czuć się lepiej.

Lektura wykorzystana przy opracowaniu tego artykułu :

- " House Rabbit Handbook - How to Live with an Urban Rabbit " autorstwa Marinell Hariman, gazetka "House Rabbit Journal ", a także internetowe artykuły z różnych stron HRS : http://www.rabbit.org/care/pasturella.html , http://www.bio.miami.edu/hare/culture.html , http://www.bio.miami.edu/hare/sneezing.html

olska wersja tekstu pochodzi z Chochliczej strony, tekst przetłumaczony przez Małgosię.

Przeczytaj także na Uszatej o intekcjach bakteryjnych.

Data przyłączenia tekstu do Uszatej strony: 3 grudnia 2003.


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com