do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


wstęp i spis zagadnień | system pokarmowy królika | królicza dieta | podstawowe błędy żywieniowe | diety specjalistyczne |

O żywieniu królików. Wstęp

W przypadku kotow i psów różnorodność gotowego jedzenia oraz wiedza na temat zdrowego ich odżywiania jest ogromna. Niestety, wiedza na temat prawidłowego żywienia królików nie jest w Polsce powszechna nie tylko wśród właścicieli królików, ale nawet zdarza się, że u weterynarzy. Również gotowe pokarmy znajdujące się na polskim rynku, nie zawsze odpowiednie dla królików, ale posiadające zachęcające opakowania, powiększają ten galimatias.

Chociaż badania nad dietą królików prowadzone były raczej w kierunku wzrostu "produkcyjności", a nie "długowieczności", nawet one pomagają nam się rozeznać w tym, czy sposób, w jaki karmimy króliki, nie przyczynia się do powstawania różnych chorob. I chociaż nie jest możliwe powiedzenie z całkowitą pewnością, jaka będzie najlepsza dieta dla konkretnego królika, to doświadczenia ostatnich lat pomagają stwierdzić, co jest lepsze, a co gorsze. Chciałabym też zaznaczyć, że spotkacie się na pewno z różnymi opiniami na temat żywienia królików, ocena należy do Was!

Obecna wersja artykułów o żywieniu jest poprawiona i rozszerzona, jest też bardziej krytyczna w stosunku do wielu aspektów żywienia królików. Jak zwykle informacje czerpałam z różnorodnych zródeł, wszystkie są wskazane w dziale linki. W szczególności w czasie tworzenia tych artykułów korzystałam z publikacji internetowych i drukowanych HRS, magazynu Rabbits (nr 5, 6, 7), oraz książek "Why Does My Rabbit...?" Anne McBride i "The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents" Harknessa i Wagnera, a także internetowej strony carrotcafe.

Chciałam też niniejszym oznajmić, że moja królica Lidka od zawsze jest trzymana na podanych tu zasadach i, jak do tej pory, jest zdrowa, nie tylko nie umarła z głodu, ani nie umiera, jak czasami dowcipnie niektórzy sugerują, ale udało jej się nawet osiągnąć stan otyłości, co widać na zdjęciach.
No dobrze, ta otyłość to jej piękne czasy, kiedy ma wakacje od nas :-)))

Podstawowe zasady:

 1. króliki są wegetarianami przystosowanymi do spożywania dużej ilości niskokalorycznych pokarmów.
 2. podstawą diety królika powinno być siano i zielone warzywa; granulat, choć pomocny, nie zastąpi siana i warzyw! nie powinien cały czas stać w misce!
 3. siano i woda powinny być dostępne cały czas, granulat tylko w porach karmienia (dwa-trzy razy dziennie).
 4. nigdy nie karm królika sianem, które jest spleśniałe!
 5. gotowe pokarmy wcale nie są dla królika najlepsze, cokolwiek jest napisane na opakowaniu! powinny stanowić tylko część diety; z gotowych pokarmów granulaty są lepsze od mieszanek z ziarnem
 6. unikaj kupowania dużej ilości pokarmu na raz, również gotowych karm, trzymaj je w chłodnym i zacienionym miejscu.
 7. króliki nie powinny jeść ludzkiego jedzenia (zwłaszcza słodyczy!), ani jedzenia przeznaczonego dla innych zwierząt (gryzoni, w tym świnek morskich, podjadać kotom lub psom, itd. itp).
 8. karm królika regularnie, codziennie o tych samych porach.
 9. zachowaj umiarkowanie w podawaniu smakołyków.
 10. unikaj przekarmiania królika!
 11. myj codziennie miskę / butelkę na wodę i miskę na pokarm.

 

do góry

 


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com