do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Wyłysienia i ranki na podeszwach skoków: zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie.

(artykul z "Binky Brief", Wiosna 2004)

Królicze łapki są dostosowane do skakania po trawie i glebie, które zapewniają miękkie, uginające się podłoże, gdzie pazury i paluchy mogą łatwo mogą znaleźć oparcie. Niestety, nie jest łatwo zapewnić podobne warunki w domu.

Kiedy króliki siedzą na twardych powierzchniach, przednia część skoków unosi się lekko do góry, co powoduje przesunięcie ciężaru na tylną część stopy (piętki). Piętki jednak nie są przystosowane do amortyzowania całej wagi ciała, w związku z czym mogą się na nich pojawiać odgniecenia i ranki. Klatki lub kuwty z siadką, większość rodzajów dywanów , twarde podlogi podrażniają królicze stopy. U wiele królików rozwijąją się odgniecenia na pęcie, tuż pod futerkiem. Jeśli futro się wytrze i piętka jest goła, zaczerwieniona lub zainfekowana, to jest to powód do niepokoju.

 • długie lub przerośnięte pazurki uniemożliwjają równomierne obciążanie skoków; regularne przycinanie pazurków zapobiega nadmiernemu obciążaniu piętek skoków,
 • króliki mające problemy z kręgosłupem, układem kostnym i króliki mające problemy z poruszaniem się mogą nie używać palców do amortyzowania obciążeń,
 • niektóre króliki siadają w taki sposób, że skoki są zbyt wysunięte do przodu, co również może powodować nadmierne obciążenia piętek.

  Rada weterynarza

  Od czasu do czasu, opiekunowie obserwują wyłysienia i ranki na podeszwach skoków. Mogą one mieć charakter łagodnych zgrubień skóry i wyłysień, ale w skrajnych przypadkach pojawiają się zaropiałe, zainfekowane ranki, opuchnięcia tkanek. Co to jest? Ską się bierze? Jak je leczyć? I najważniejsze - jak im zapobiegać?

  Podrażenia pojawiają się na podeszwach jednego lub obu skoków, na nawet na przednich łapkach (na przednich łapkach rzadziej pojawiają się poważne zainfekowania ranek). Kiedy na stopach pojawiają się rany, często towarzyszą im infekcje bakteryjne.

  Wyłysienia na piętkach to wrzodowe zapalenie skóry skoków (rany są podobne do odleżyn), zazwyczaj powstają, kiedy królik na zapewnioną niewłaściwą opiekę:

  • brudne, wilgotne podłoże,
  • otarcia od podłogi (twarde podłogi, wile miękkich tworzyw również podrażnia),
  • nadwaga, w wyniku której królik mało sie rusza,
  • za mała klatka, brak możliwości codziennego ruchu,
  • otarcia od tupania ze strachu.

   

  Początkowo można zaobserwować zaczerwienienie skóry i wyłysienia na podeszwach skoków, z czasem choroba może się rozwijać, pojawiają się ranki, owrzodzenia (podobne do odleżyn), strupy. Rany mogą byc otwarte, zaropiałe, podatne na infekcje bakteryjne. W efekcie królik może kulawieć, unikać ruchu, jedzenia, a nawet wpaść w depresję.

  Jak leczyć?

  • jeśli przyczyną jest niewłaściwa opieka, natychmiast usuń przyczyny (podane powyżej). To jest bardzo istotne!
  • ranki na stopach powinny być czyszczone mydłem antybateryjnym, lub kremem antybakteryjnym, jeśli rany są zainfekowane,
  • zasosowanie środków ściągających (kalaminy lub siarczanu magnezu) codziennie do czasu, aż rana będzie sucha,
  • bandażowanie łapek miękkim, sterylnym bandażem,
  • jeśli infekcja jest poważna, podwanie oralnych antybiotyków (oczywiście, królik powinien też dostawać ochronnie probiotyk w czasie przyjmowanie antybiotyków).

   

  Niestety, leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i codzienne zabiegi pielęgnacyjne niezbędne. Dlatego o wiele ważniejsze jest zapobieganie!

  Jak zapobiegać?

  Jeśli w klatce lub kuwecie znajduje sie druciana lub plastikowa kratka, trzeba ją zmienić. Podłoga w klatce powinna być gładka, nieocierająca. Używaj suchego, miękkiego podłoża, takiego jak siano lub grube warstwy gazet przynajmniej w części kuwety. Klatki powinny być zawsze czyste i zywstarczające duże, aby królik mógł w nich swobodnie się poruszać. Sprawdzaj spody skoków regularnie, czy nie pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia lub ranki. Jeśli widzisz zmiany na łapach, skontaktuj się z weterynarzem, żeby jak najszybciej wziąć się za leczeni puchatego przyjaciela!

  Dr. Shawn Tucker,
  Thames Road Veterinary Clinic - Exeter, Ont.

Carrie opowiada o swoich doświadczeniach

Pewnego dnia, gdy zaglądałam do kuwety Bailey'ego, zauważyłam kropelki krwi na podłodze klatki. Szybko obejrzałam łapk ii okazało się, że na spodach skoków pojawiły się pęknięcia skóry i krwawienia. Bailey nie wyglądała na cierpiącą, wciąż biegała i jadła jak zawsze.

Bailey jest lopem holenderskim i często futerko na jej łakach jest skołtunione, zazwyczaj na środku skoku, co powoduje, że
ciężar ciała przesuwa się na tylną część łap. Zawsze miała zaczerwienione piętki, ale po raz pierwszy pojawiły się ranki.
Podłoga wklatce Bailey jest zrobiona z cienkich, drewnianych paneli podłogowych, pokrytych linoleum. Zazwyczaj w klatce znajduje się również miękki chodniczek, ale niestety, kilka dni wcześniej wyjęłam go do prania i zapomniałam włożyć świeży.
Aby ulżyć króliczce, usunełam kołtuny ze spodów łapek i dałam jej dodatkowe, gube warsty chodniczków, żeby miała na czyć odpocząć. Zmieniłam wyściółke w kuwetach z granulatu drewnianego na papierowy (Carefresh), ponieważ jest bardziej miękki i lepiej chłonie wilgoć. Kuwety sprzątałam dwa razy dziennie, aby były zawsze suche i czyste.

Ostre przypadki owrzodzeń na łapkach mogą być niebezpieczne dla kości, więc wzięłam Bailey to weterynarza. Na szczęście, jej łapki nie były zainfekowane, nie potrzebowała leków przeciwbólowych, użyliśmy tylko leku z chlorheksydyna (środke antyseptyczny i dezynfekujący) dwa razy dzinnie. Rany nie były na tyle poważne, żeby wymagały bandażowania.

Od czasu do czasu rany otwierały sie jeszcze przez jekiś czas, ale w końcu udało nam się wyleczyć łapki. Mieliśmy szczęście, bo w przypadku niektórych królików leczenie trwa miesiącami!

Carrie Long

Nota końcowa
Przestrzegamy przed używaniem leków miejscowych bez konsultacji z weterynarzem! Niektóre leki, również leki ziołowe, mogą być toksyczne dla królików po spożyciu (wylizaniu rany pokrytej lekiem), lub mogą podrażnić skórę.

Tłumaczenie za zgodą Ontario Rabbit Education Organization: Anna Marczewska
Artykuł po angielsku można w całości przeczytać na stronie: http://www.ontariorabbits.org/health/healthinfo15.html

data powstania tej strony na Uszatej: 1.01.2007


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com