do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Upały

W czasie letnich upałów trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby królikowi zapewnić chłód. Króliki zle znoszą wysoką temperaturę i mogą nawet umrzeć z przegrzania. Kazdy królik znosi jednak upały troche inaczej, powinno się więc uważniej niż zwykle obserwować królika w upały. Temperatura powyżej 28°C jest już uznawana za bardzo trudną do zniesienia dla królika, gdyż termoregulacja może zawieść, temperatura ciała podnieść się powyżej poziomu bezpiecznego dla życia królika. Czynnikami dodatkowo niebezpiecznymi są słaba wentylacja, bezpośrednie nasłonecznienie, wysoka wilgotność powietrza (pow. 70%), brak wody lub ciepła woda w poidełku, transport i stres ogólnie.

Jak pomóc królikowi w czasie upałów:

  • upewnij się, że królik nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (również przez szybę). Jeśli w ciągu dnia królik jest zamknięty w klatce lub małym, słonecznym pomieszczeniu, upewnij się, że zawsze ma dość miejsca, by schować się gdzieś w cieniu, uwzględniając zmianę położenia cienia w ciągu dnia
  • w pomieszczeniu, w którym przebywa królik, ustaw wiatrak; trzeba pamiętać, by nie wiało bezpośrednio na królika; upewnij się, że królik nie ma dostępu do kabla! Na klatce można rozłożyć wilgotny ręcznik tak, aby powietrze przewiewało przez niego tworząc chłodną mgiełkę
  • pozwól królikowi przebywać w łazience lub w kuchni, w miejscu, gdzie jest okafelkowana podłoga; innym sposobem na zapewnienie chłodnej powierzchni do leżenia może być przyniesienie królikowi ceramicznej, kamiennej lub cementowej płyty, na której będzie mógł się położyć w ciągu dnia - takie powierzchnie są chłodniejsze, niż plastik w klatce lub ściółka
  • do miseczki z wodą wrzuć kostkę lub parę kostek lodu, chłodna woda może bardziej zachęcić królika do picia, co zapobiega odwodnieniu
  • kiedy uszy królka są bardzo gorące, ochłodˇ je ściereczką zamoczoną w zimnej wodzie lub z zawiniętą kostką lodu w środku (to o wiele bardziej skuteczne od ochładzania innych części ciała)
  • wyczesuj codziennie dokładnie nadmiar futra, jeśli królik ma długą sierść; możesz mu ją też przyciąć na letnie miesiące
  • zamroˇ wodę w kilku plastikowych butelkach po napojach i kładˇ po jednej lub dwie do klatki (trzymaj w lodówce dodatkową parę czekającą na wymianę), królik będzie mógł się położyć obok niej, gdzie powietrze będzie chłodniejsze. Niektóre króliki nawet przytulają się do takich butelek, kiedy im bardzo gorąco (tak jak na zdjęciu obok)
  • pamiętaj, by dawać królikowi dużą ilość zielonych, liściastych warzyw, które zapobiegają odwodnieniu (lista warzyw znajduje się w działe dieta)
  • szczególnie uważnie trzeba obserwować króliki starsze (powyżej 5 lat), mające nadwagę, długie futro lub niesprawne ruchowo, królice w ciąży; królik może być ospały, siedzieć w jednym miejscu i nawet przestać pić, jeśli mu za gorąco, co może prowadzić do odwodnienia i dalszych kłopotów zdrowotnych
  • utrzymuj jak największą czystość w kuwecie, pilnuj, aby kuperek był zawsze czysty (dlaczego - zobacz dalej)

Co robić, kiedy królik ma udar słoneczny?

Objawami udaru słonecznego jest przekrwienie peryferyjnych naczyń krwionośnych do ekstremum, szybkie oddychanie, przegrzanie (temp. w odbycie powyżej 41°C), sinica i w końcu - śmierć. Spada ilość przyjmowanego pokarmu, rośnie ilość pitej wody (ale nie zawsze).
Nie wolno królika gwałtownie chłodzić zimną wodą, gdyż grozi to szokiem termicznym. Uszy i ciało królika należy powoli ochładzać zimną woda, przenieść go do chłodnego miejsca i jak najszybciej trzeba zabrać go do weterynarza (bez narażania królika na upał - trzeba go przewozić tak, by zapewnić mu chłód). Królik powinien zostać powoli schłodzony i często trzeba zastosować intensywne nawadnianie (przez weterynarza), czasami lekarz może zdecydować o dodatkowym leczeniu steroidami. Pamiętaj! Nie czekaj, zabierz królika do weterynarza jak najszybciej!

Inne problemy w czasie upałów

Uwaga na muchy! Mogą one złożyć jaja na brudnym kuperku królika, z których wyklują się larwy, które mogą królika zjeść żywcem! (To nie żart!) Szczególnie króliki mające luˇne kupki (takie kupki mogą towarzyszyć upałom nawet u zdrowych zwierząt), z długim włosiem lub otyłe, takie, które mają trudności z samodzielnym utrzymaniem czystości, są narażone na atak larw much. Zaatakowany królik może przejść w stan śmiertelnego szoku już w 24 godziny po zakażeniu.
Bardzo ważne jest utrzymywanie latem czystości w kuwecie - brud i smród, nawet niewielki, przyciąga muchy. Wystarczy tylko jedna mucha!


Tekst na podstawie:
Warm Weather Concerns ze strony HRS
Heat prostration, w: John E. Harkness, Joseph E. Wagner, The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents, 1995, s. 224-225.

data powstania tej strony na Uszatej: 18.06.2002


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com