Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 


polskojęzyczne obcojęzyczne o królikach
literatura o królikach inne strony poświęcone zwierzętom linki wegetariańskie

Literatura powięcone królikom i innym zwierzętom
(ostatnia aktualizacja 17 września 2003)

Literatura o królikach: polskojęzyczna, angielskojęzycza i francuskojęzyczna
Nowości są oznaczone w ten sposób:
Aby skoczyć od razu do nowych pozycji kliknij tutaj: nowość 1, nowość 2, nowość 3, nowość 4.

Polskojęzyczne

Maria Taborska, Królik Miniaturowy,
Agencja Wydawnicza "Agros" s.c., Warszawa, ISBN 83-86268-41-7. 108 stron.
Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej godnych uwagi pozycji dostępnych na rynku polskim. Bardzo ciekawa jest pierwsza częśc książki opisująca pochodzenie biologię królika. Autorka wykazuje duże zrozumienie natury królików i właściwego sposobu opiekowania się nimi, a ciekawym urozmaiceniem są drobne historie z życia z królikiem.
Oczywiście, w książce, w której wiekszość zródeł pochodzi z lat 80 i wcześniej (ostatnia pozycja z 1993 roku) część informacji można uznać za przestarzałe - dotyczy to, oczywiście, diety królika i działu o dolegliwościach - te wiadomości najszybciej się dezaktualizują.
Dodatkowym zastrzeżeniem jest dodanie działu o rozrodzie bez słowa komentarza dotyczącego ewentualnych konsekwencji (ostatecznie książka należy do serii "hobby") i nie wspominanie nawet słowem o konsekwencjach nadmiernego rozmnażania (co zrobić z maluchami) i o możliwości kastacji/sterylizacji.
Ogólnie - lektura ciekawa, ale z zastrzeżeniami!

Ewa Zbonikowska, Jacek Krzeminski, Królik, króliczek miniaturowy,
Wydawnictwo Aqua-Terr, Warszawa, ISBN 83-902408-1-5, 33 strony.
Książka zawiera podstawowe informacje o trzymaniu królika w domu, magą być one jednak zbyt ogólnikowe, a zalecana dieta jest raczej ditą dla królików hodowlanych, niż domowych.
Nie polecam.
Peter Beck, Króliki miniaturowe, łagodne i miłe,
Multico, Warszawa 2001, ISBN 83-7073-192-9, 62 strony.
Ksiażka dla początkujących właścicieli króliczków. Przy stosowaniu się do rad zawartych w tej książce krzywdy raczej się królikowi nie zrobi, ale opis diety jest zbyt "bogaty", a niektóre inne zalecenia uznałabym za przynajmniej kontrowersyjne. Szkoda tylko, że o królikach domowych mówi się tylko w kontekście ras minaturowych...
Nie jestem przekonana do tej książki i nie polecałabym.

David Alderton, Małe zwierzęta Domowe, (nie znam wydawnictwa ani roku wydania), tłumaczenie ksiązki opisanej niżej. - nowość!
Autor poświęcił królikom 75 stron. Dużo zdjęć i praktycznych informacji. Niechlubnym wyjątkiem jest dieta (zalecane są mieszanki i kolby, co jest sprzeczne z zasadami zdrowego żywienia). Nie wydaje mi się również, aby było potrzebne umieszczanie szczegółowych informacji o rozmnażaniu. Trochę odrzuca mnie okładka, na której małe dziecko ewidentnie torturuje królika.... porównajcie z angielskojęzyczną okładką - tam nie ma takich nieodpowiednich scen. Ogólnie - książka z zastrzeżeniami, ale lepsza od innych.

Książka zgłoszona przez przez Asię R., opiekunkę Amelki i Dropsika.

David Alderton: Male zwierzeta domowe

Angielskojęzyczne książki i czasopisma (w czerwonych ramkach znajdują sie pozycje najwartościowsze):

Moja ulubiona!

Marinell Harriman, House Rabbit Handbook, How to Live with an Urban Rabbit,
Drollery Press, Alameda 1995 (wyd. trzecie)
ISBN 0-940920-12-3
Mam nadzieję, że pewnego dnia książka ta zostanie też wydana w Polsce! Można powiedzieć, że jest to oficjalne wydawnictwo House Rabbit Society i naprawdę zawiera wszystkie potrzebne informacje o tym, jak zapewnić królikowi zdrowe i pełne radości życie. Mimo dużej ilości szczegółowych informacji książka czyta się świetnie, a wiele problemów i sposobów radzenia sobie z nimi jest ilustrowana przykładami z życia.
Jedyna książka dla właścicieli królików, którą polecam bez zastrzeżeń.

rabbits

 

 

po prawej - numery z lat 2002-2003 i 2003-2004 nowość! >>>

 

 

rabbits2Rabbits
pismo dla właścicieli królików domowych wychodzące raz do roku (wydawnictwo "Fancy Publications", Inc, ISSN 1093-9458)
- zawiera artykuły pisane przez weterynarzy specjalizujących się w królikach, a także inne pomocne informacje i ciekawostki.
Świetne zródło wiedzy i rozrywki, ale artykuły z roku na rok powtarzają te same tematy.

 

Spis treści najnowszego numeru: http://www.animalnetwork.com/usa/rabdefault.asp

Frances Harcourt-Brown, Textbook of Rabbit Medicine - najnowsza i najpełniejsza książka weterynaryjna o królikach!
Butterworth-Hainemann, Oxford 2002 (wyd. 1)
ISBN 0-7506-4002-2
Autorka tej świetnej, nowoczesnej książki weterynaryjnej jest weterynarzem o dużych doświadczeniach w leczeniu królików i właścicielką królików domowych. To pierwsza tego typu książka przeznaczona dla weterynarzy - praktyków, zajmujacych sie królikami jako zwierzętami domowymi a nie hodowlanymi.
Zmiana podejścia do królika spowodowała, że wiedza podana w książce jest o wiele bardziej rozległa, niż to tradycyjnie ma miejsce: obok kompetentnych opisów chorób i sposobów radzenia sobie z nimi, anatomii i fizjologii (jak to zwykle bywa) podaje tez informacje na temat zachowania królików i właściwej opieki nad tymi zwierzętami w celu przedłużenia ich życia i poprawienia jego jakości.

Suzan E. Davis, Margo DeMello, Stories Rabbits Tell, A Natural and Cultural History of a Misunderstood Creature - najnowsza i najważniejsza książka o króliku w kulturze ludzkiej!
Lantern Books, New York 2003
ISBN 1-59056-044-2
Suzan E. Davis jest dziennikarą i opiekunką królików, Margo DeMello, najbardziej znana opiekunom królików jako prezydent House Rabbit Society, jest z zawodu antropologiem. Napisały raem fascynująca opowieść o "naturalnej i kulturowej historii niezrozumianego stworzenia". Książka ma 350 stron solidnie udokumentowanych "historii opowiadanych przez króliki" czyli o tym, jakie sa w naturze, jaka rolę pełniły w ludzkiej kulturze i jak sa przez ludzi wykorzystywane i spostrzegane. Analizują los nie tylko królików dodmowych, ale też tych trzymanych na farmach mięsnych i futrzarskich, w laboratoriach. Nie jest to zawsze lektura łatwa, wiele rozdziałów jest wręcz przygnebiających, ale też autorki nie piszą tego dla rozrywki czytelników, ale aby czytelnik zaczął zastanawiać się i zatroszczył o los królików - zwierząt owszem, lubianych, ale całkowicie lekceważonych w naszej kulturze.
Anne McBride, Why Does My Rabbit...?
Souvenir Press, London 1998 (wyd. z 2001)
ISBN 0-285-63550-6 - najlepsza książka o behawioryzmie królików.
Autorka, która zrobiła doktorat z zachowań królików, opisuje czynniki wpływające na zachowanie królików domowych: zachowanie dzikich królików, wpływy udomowienia na gatunek. Daje również spis króliczych zachowań, możliwych powodów, a jeśli dane zachowanie jest nieporządane u królików domowych, rady, jak sobie poradzić. Bardzo ciekawa książka, również bardzo polecam!
John E. Harkness, Joseph E. Wagner, The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents
Williams&Wilkins, Baltimore... 1995 (wyd. czwarte, poprawione)
Książka, klasyka badań zwierząt urzywanych w labortoriach, opisuje szczegółowo biologie królików i gryzoni, choroby i sposoby leczenia. Książka bardzo wartościowa, ale mimo wszystko uwzgędnia bardziej informacje ważne dla hodowców i dla badań w laboratoriach, niż dla weterynarzy zajmujących się królikami domowymi.

Rabbit Health in the 21st Century, A Guide for Bunny Parents, by Kathy Smith, Medical Review by Noella Allan, DVM
Wydane własnym sumptem, adres do korespondencji:
Kathy Smith
P.O. Box 11635
Kansas City, MO 64138
Bardzo dobra książka, napisana przez wieloletnią opiekunkę królików domowych, omawiająca szczegółowo zagadnienia zdrowotne, ale językiem prostym, nienaukowym - dla zwykłych opiekunów królików. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką można znaleˇć w tej książce, to dokładne opisy opieki nad zwierzętami chorymi na rózne przypadłości. Książka jest bogato ilustrowana opisami chorów wielu królików i ich dochodzeniem do zdrowia. Wspaniałe uzupełnienie książki House Rabbit Handbook dla wszystkich, których nie przestraszy czytanie po angielsku. Książka jest rozprowadzana przez nieprofitowe organizacje "królicze", a całość zysków przechodzi na cele tych organizacji - czyli jest wykorzystywana dla dobra królików!


Audrey Pavia, Rabbits for Dummies
Wiley Publishing, Inc. New York 2003
ISBN 0-7645-0861-X
Tak, to nie żart. Króliki dla Opornych... autor książki przedstawionej niżej napisał tym razem książkę o tyle lepszą, że zawiera duzo więcej nowoczesnej wiedzy w zakresie opieki nad królikami. Włąściwie książka jest kompetentna i może być przydatna dla opiekunów królików domowych. Wadą książki jest "zamerykanizowane" spojrzenie na funkcje królika, gdyż książka zawiera też porady dotyczące rozmnażania, wystawiania itp.
Audrey Pavia, The rabbit: an owners guide to happy helthy pet,
Howell Book House, 1996,
ISBN 0-87605-489-0,
126 stron z bibliografia, wartościowa książka zawierająca wiele cennych informacji podanych w przystepnej formie, ładne zdjęcia.

David Taylor, Rabbit Handbook,
Sterling Publishing Co., Inc,
New York, 1999,
ISBN 0-8069-7807-4.
Ciekawa i pełna informacji książka, dużo zdjęć, ale trochę literówek i czasem w ważnych miejscach; nie może być jedynym ˇrodłem wiedzy.

 

na książce widać działalność moich królików
- obgryziony grzbiet

Samantha Fraser, Hop to It!
A Guide to Train Your Pet Rabbit,

Happauge, New York: Barron's Educational Series, 1991,
ISBN 0-8120-4551-3
Wielokrotnie wydawana książka podpowiadająca, jak uczyć królika różnych rzeczy, bardzo pomocna, ale trzeba brać pod uwagę, że pisana z perspektywy właściciela tylko jednego królika - nie wszystkie chcą się tak zachowywać :-)

Alicia Ezpeleta , Rabbits Everywhere
Harry N Abrams, Inc. New York 1996
ISBN 0-8109-3781-6
Nieduża, bogato ilustrowana książka o króliku w kulturze, ale tylko o popularnych przedstawieniach w sztuce i przemysle rozrywkowym. Opisuje też symbolike królika. Książka jest bardzo bogato ilustrowana, dość ciekawa, ale i powierzchowna.

Michael Mettler, The Proper Care of Dwarf Rabbits,
T.F.H. Publications 1992
(tlumaczona z niemieckiego)
bogato ilustrowana książka, dość gruba, dużo przydatnych, szczegółowych informacji, z rysunkami roślin jadalnych i trujących dla królików. Książka jest już jednak trochę stara i wiedza o królikach posunęła się od tamtej pory.
Sandy Crook, Lop rabbits as pet,
T.F.H. Publications 1986
książka również bogato ilustrowana i zawierająca dużo cennych informacji; co ciekawe, autorka zwraca uwagę na możliwość wykorzystywania królików w celach terapeutycznych dla osób chorych! Książka, jak powyższa, jest jednak już nienajnowsza, co oczywiście każe bardziej krytycznie przyglądać się zalceniom.
Paul Wimner, A Begginer's Guide to Rabbits,
T.F.H. Publications 1986
malutka książeczka, dość skromne informacje, ale trochę ładnych zdjęć [kupilam ja w antykwariacie dla zdjęć własnie]
Critters, Guide to boying and Caring for Exotic Mammals
pismo o różnych małych zwierzątkach, które nie mają swojego pisma, albo nawet i mają, ale są małe i uważane za egzotyczne.
Artykuł o króliczkach nie wnosi nic nowego, ale dużo przyjemności sprawiło mi czytanie o chomikach, świnkach morskih, fretkach, jeżykach, miniaturowych świniach wietnamskich i stworach, które nawet nie wiem, jak sie nazywają po polsku.
Ale przyznam, że wolałabym, żeby sobie darowali artykuł o tarantulach!
Za to ciekawe są uwagi o tym, jak fotografować zwierzęta.
David Alderton, The Small Animals, Question and Answer Manual,
Barron's Educational Seris, Inc, 2001
ISBN 0-7641-5226-2
Jak na książkę, w której opisane są różne małe zwierzęta, w tym świnki morskie, chomiki, myszki i szczury, szynszyle, myskoskoczki, wiewiórki ziemne (chipmunk), to można tu znaleˇć dużo wiadomości o króliczkach. W miarę dobra książka dla właściciela kilku różnych małych zwierzątek. Oczywiście informacje o diecie promuja mieszanki, co jest nieporozumieniem.

Richard Adams, Watership Down,
Pinguin Books Ltd, 1974 (pierwsze wydanie 1972) - polski tytuł "Wodnikowe Wzgórze"
Jeśli ktoś z opiekunów królików jeszcze nie czytał tej opowieści o przygodach dzielnych, dzikich królików to musi jak najszybciej.

Uwaga!
To nie jest jeszcze jedna opowieść o słodkich króliczkach dla małych dzieci (sceny walki, śmierć, itp.)!
Własnie czytam polskie tłumaczenie tej książki i nie moge uwierzyć, że nigdy na nią wcześniej nie trafiłam...

Francuskojęzyczne książki


Le lapin, Lutin de prés,
Tekst: Valérie Tracqui, zdjęcia: agencja BIOS
Milan Jeunesse, 2003,
ISBN 2-7459-0927-4
Mała książeczka dla dzieci o królikach, bardzo bogato ilustrowana, przedstwiająca króliki w naturze (niesłychanie ciekawie), króliki domowe (krótko), ale też mówiąca o tym, że ludzie polują na króliki, że we Francji króliki choruja na myksomatozę i przedstwaia kuzynów królika europejskiego. Nie jest to ksiązka o kólikach jako zwierzetach domowych, ale jako o gatunku.

do gory

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com