Uszata Strona - link do strony glownej opieka

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

początkiklatka kuwety podróże agresja spacery upały zabawy
towarzystwo dla królika zabezpieczanie domu kiedy królik odchodzi... króliki długowłose -
nowość!

Króliki długowłose: angory, Jersey Woolly, lewki

tekst do druku- wersja do druku

Króliki długowłose hodowane są od setek lat ze wzgledu na swoje futro (używanej do produkcji przędzy zwanej angorą). Podobnie jak wszelkie inne, duże i małe rasy królików nadają się do trzymania w domu jako zwierzątka domowa, ale trzeba zaznaczyć, że opieka nad nimi bywa trudna i wymaga wiele pracy.


Pompon, długowłosy królik rasy Jersey Woolly

Często wszystkie króliki długowłose nazywa się angorami, choć w rzeczywistości jest wiele ras o tej nazwie: angielska (średniej wielkości, pędzelki na uszach), francuska (duże, bez pędzelków), satynowe, niemieckie i olbrzymy. Poza angorami gługowłose futro mają również króliczki rasy Jersey Woolly (stosunkowo nowa rasa, miniaturowa, bez pędzelków) i króliczki nowo powstającej (nieoficjalnej) rasy "lewki" lub "lwie grzywy" (długa sierść tylko wkoło głowy, miniaturowe). Kilka innych ras (lisie) również charakteryzuje się dłuższą niż zazwyczaj sierścią. Oczywiście nie ma nic złego w nazywaniu wszystkich tych ras i odmian angorami :)

Już na pierwszy rzut oka widać, dlaczego te króliki są trudniejsze w utrzymaniu - długa sierść. Poniżej omówie podstawowe problemy w opiece nad królikami długowłosymi.


Buckwheat
(śierść przycięta),
ma charakterystyczne dla angor angielskich pędzelki na czubkach uszek.

1. utrzymywanie sierści w porządku jest często bardzo pracochłonne i niełatwe. Sierść może mieć długość 15 cm (i więcej!), łatwo się splątuje, kołtuni, przyczepia się do niej siano. Jak sobie radzić:

 • utrzymywanie długiej sierści wymaga codziennego szczotkowania, a raz w tygodniu dokładnego przeglądu całego futra, aby sprawdzić, czy nie ma kołtunów czy zmian na skórze, które u królików długowłosnych łatwo przegapić. Do szczotkowania można uzywać różnego rodzaju szczotek lub grzebieni, nie koniecznie specjalnych dla królików - czasami wygodniejsze mogą być psie lub kocie szczotki i grzebienie, które zazwyczaj są sprzedawana w dużo większym wyborze. Warto poeksperymentować, wybrać nie tylko to, co najwygodniejsze dla opiekuna, ale przede wszystkim takie narzedzie, które pozwoli, aby szczotkowanie nie było bolesne dla królika.
 • kołtuny nie tylko brzydko wyglądają, ale stanowią ˇródło dużego dyskomfortu dla królika, przeszkadzają w codziennej toalecie i mogą być przyczyną podrażnień i chorób skóry. Pojawiają się najczęściej w tych miejscach, gdzie królikowi najtrudniej dostać się podczas mycia: pod brodą, w okolicach ogona i tylnych łap, nad łopatkami, na brzuchu, za uszami i wzdłuż kregosłupa.

  Kołtuny lepiej jest wyciąć niż rozczesywać - rozczesywanie może być bardzo bolesne dla królika i na dodatek nieskuteczne. Do wycinania kołtunów wygodnie jest używać niedużych nożyczek (ale zaokrągleniem na końcach, by nie zranić królika), ostrych, takich, którymi łatwo manipulować. Kołtuny zazwyczaj trzeba usuwać przy samej skórze, co może sprawiać wiele kłopotu, nie wolno ciągnąć za futro, kołtunogranicza widoczność i łatwo jest skaleczyc królika. Kołtun należy wycinać po tochu, zaczynając od najbardziej dostepnego miejsca, przecinając niewielkie pasemka futra tak, aby cały czas widzieć, że nie zahaczy się o skóre. Jeśli kołtun jest za blisko skóry, można poczekać trochę, aż futro odrośnie i zrobi się miejsce między skórą a kołtunem, a w międzyczasie można lekko przyciąć kołtun od góry, żeby nie przeszkadzał królikowi zanadto. Po wycięciu kołtuna miejsce to powinno być wyczesane.

  Jeśli kołtun pojawia się na łapkach, nie nalezy go przycinać zbyt krótko, trzeba pozostawić przynajmniej
  1-2 cm futra, gdyż inaczej łapki będą sie ocierały przy bieganiu i mogą pojawić się ranki. Radziłabym w ogóle co najwyżej przycinać kołtunki na łapkach tylko wtedy, gdy przeszkadzają królikowi w normalnym ustawieniu łapki.

 • przycinanie futra. W przypadku wielu królików, które nie znoszą czesania, futro można po prostu regularnie przycinać. Można poprosic o pomoc weterynarza (niektóre kliniki oferują usługi strzyżenia zwierząt), można to robić samemu.
  W przypadku bardzo zaniedbanych królików (zdarza się, gdy adoptuje się zwierzę) może być niezbędne obstrzeżenie pod narkozą, ale trzeba pamiętać, że to ostateczność, w większości wypadków królika można obstrzyć stopniowo bez uciekania się po tak drastyczną metodę.

Najwygodniej jest urządzić przystrzyżyny w łazience lub innym pomieszczeniu, gdzie łatwo posprzątać fruwające futro - co jest, zwłaszcza dopóki nie nabierze sie wprawy, nieuniknione.

Do zabiegu potrzebne są dwie osoby, jedna trzymająca królika (polecam siedzenie na sedesie ;)), druga do przystrzygania. Bardzo ważne jest odpowiednie przytrzymywanie królika, ponieważ łatwo go zranić, kiedy się wierci! Dobrze jest przytrzymywać go na ręczniku itp. gdyż wierzgający królik może podrapać, ponadto ręcznik może służyć do częściowego zawijania królika tak, aby nie wiercił się za mocno. Jak w przypadku kołtunów, najlepsze są ostre, wygodne, nie za duże nożyczki o zaokrąglonych końcówkach.

Przystrzygamnie należy zacząć od dokładnego obejrzenia królika i ewentualnego zlokalizowania wszelkich kołtunów. Kolejność strzyżenia: za uszami, wzdłuż kregosłupa idąc od uszu do ogona, stopniowo do dołu, łopatki, boki, okolice ogona, pod broda i ewentualnie od strony brzusznej, jeśli trzeba. Drobne odsteptwa oczywiście mogą sie zdarzać, ale taka kolejność pracy pozwala najlepiej widzieć obcinany obszar (og góry do dolu), usuwać obcięte futro bez kłopotu i docieranie do miejsc, gdzie najczęściej zdarzają się kołtuny jest odsuniete na sam koniec, gdy usuniete futro otwiera pole widzenia. Wycinanie kołtunów zostało opisane powyżej.


Kiwi przed strzyżeniem, futro długości ok 10-15cm.


Kiwi po strzyżeniu, z króciutkim futerkiem, wygląda bardzo zabawnie, ma chudziutki korpusik i grube łapki, a do tego bardzo "dużą" głowe.

Zdjęcia ze strzyżenia mojego królika Kiwaska można obejrzeć tutaj.

 

Uwaga na wąsy! Strzygąc przednią część ciała łatwo przyciąć też wąsy! Aby tego uniknąć nalpiej pozostawić całą głowę w spokoju, podobnie jak najczęściej nie ma potrzeby skracania futra na łapkach i ogonku, chyba, że znajdują sie tam kołtuny.
Trzeba bardzo przy tym uważać, żeby nie zranic królika! najwygodniej jest przytrzymywać futro jedna reką, a wycinać druga, bardzo małymi paseczkami, tak, aby w każdej chwili widoczne było, CO się tnie.
Uwaga na ogonek! U puszystych królików często trudno zauważyć, gdzie jest ogonek, osoba przytrzymująca królika powinna odnaleˇć ogonek i przytrzymać go zamkniętego w dłoni, kiedy jest strzyżona tylna część ciała królika, aby uniknąć wypadku.
Nie wolno ciągnąć od góry za futro, ale raczej podkładać palce pomiędzy skórę na nożyczki, trzymając pasek sierści między palcami - w ten sposób można mieć pewność, że nie zrani sie królika!
Futerko dobrze jest przycinać dość krótko, na długość 2-4cm. Po przycięciu futra warto jest dokładnie obejrzec królika, czy ma zdrową skórę, przeczesać pozostawione futerko.
Zabieg powtarza się co 6-8 tygodni, pomiędzy postrzyżynami warto jest szczotkować królika, aby nie dopuśić do powstania kołtunów; takie szczotkowanie jest jednak o wiele łatwiejsze, gdyż przez wiekszość czasu futerko jest stosunkowo krótkie.

Futro z przystrzyżonego królika można zostawić sobie, ale nalezy pamiętać, że przędza z "angorą" powinna zawierac tylko dodatek futerka z angorki (100% angorki sie nie utrzyma jako przędza). Z futra Kiwaska ostatniej zimy powstał szalik dla córki znajomej :)

2. dieta: angory, podobnie jak inne króliki linieją 4 razy do roku, a jeśli przycina im się sierść, to nowa odrasta w ciagu 4-8 tygdoni. Łatwo się domyślić, że wychodowanie tak długiej okrywy wymaga od tych króliczków sporego wysiłku energetycznego, w związku z tym zapotrzebowanie angorek na karmę jest trochę zwiększone w porównaniu do królików krótkowłosych. Niestety, ze względu na bardzo grube futro często trudno ocenić, czy królik jest w sam raz, czy też za gruby lub za chudy, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a jeśli przycina się regularnie futro, to widać wyraˇnie kształt ciała króliczka wtedy, gdy ma przyciete futerko.
Carrot Cafe zaleca dla angor proporcjonalnie drugie tyle granulatu dziennie, co dla królików krótkowłosych. Jeśli więc dorosły królik o wadze 1.5-2 kilo średnio dostaje zazwyczaj 2 łyżki stołowe granulatu dziennie, to angorom zaleca się 4 łyżki dziennie. Większy kłopot może byc z długowłosym królikiem, który ma porblemy pokarmowe (miękkie kupy itp.), ponieważ dieta musi balansować podwyższone potrzeby pokarmowe i trudności ze strawieniem wiekszych ilości pokarmu - można próbowac temu zapobiec podając mniejsze ilości wysokobiałkowych stałych pokarmów (granulat) i zastepując je wiekszą ilością warzyw.

  Z własnego doświadczenia: Kiwi zdecydowanie ma większe potrzeby pokarmowe niż Lidka i Niko. Codziennie dostaje 1/8 szklanki granulatu rano
  i 1/8 wieczorem (mierzone miarką, granulat to pomieszane dwa składniki: granulat tymotkowy i lucernowy firmy Martin Mills). Do tego dostaje codziennie świeże warzywa: sałate rzymską lub czerwoną, cykorię białą i "mleczowatą", natke pietruszki, marchwii, koperek, miętę, brokuły (zazwyczaj przynajmniej trzy składniki). Kiwi je też dużo siana i chetnie pije wodę. Na szczęście ma bardzo zdrowy układ pokarmowy. Kiedy do nas trafił był bardzo chudziutki, powolutku jednak przybrał na wadze, ale wciąż jest raczej szczupłym króliczkiem. Ale pewnie nie za bardzo widać chudości pod kupą futerka ;)

3. zatory: angory, podognie jak wszystkie inne króliki, myją się same codziennie bardzo starannie, połykając przy tym duże ilości futerka, co grozi zatorem - śmiertelnie groˇnym zatkaniem przewodu pokarmowego. Aby zapobiegać połykaniu nalezy codziennie szczotkować królika, a najlepiej - skracać mu regularnie futro i szczotkować. Jeśli Twoj długowłosy króliczek nie załatwia się dłużej, niż przez 24 godziny, to natychmiast powinien być zabrany do weterynarza!
Królikom, zwłaszcza długowłosym, zdarza się produkować odchody połączone futerkiem, jak koraliki na nitce. Jest to zjawisko normalne, ale świadczy o tym, że w układzie pokarmowym jest dużo futra. Należy wtedy wyczesywac królika jeszcze dokładniej, aby usuwać futro, które mógłby zjeść przy toalecie. Dobrze jest również zwiększyć ilość podawanego siana i zieleniny (można zmniejszyć ilość podawanych smakołyków lub granulatu, aby zachęcić do jedzenia większej ilości siana), które przepychają treść pokarmową przez jelita. Należy też pilnować, by królik dużo pił, a jeśli pije mało, można go napoić strzykawką. I obesrować dokładnie, czy królik się załatwia regularnie.

4. zanieczyszczenie odchodami - zdarza się wszystkim królikom, ale w przypadku angor może być szczególnie uciążliwe. Angory mające miękkie kupy lub problemy z przybieraniem właściwej pozycji przy oddawaniu moczu są szczególnie narażone na tę przypadłość. Jeśli tak się dzieje, królik powinin przede wszystkim zostać zbadany przez weterynarza i leczony. Po drugie sierść w okolicach "podogonkowych" powinna być na krótko przycięta, co ułatwia mycie i zapobiega przylepianiu się kału. Jeśli na skórze pojawiają sie odparzenia, nalezy poprosic o pomoc lekarza weterynarii. Nie wolno stosować zasypek dla dzieci!
Jeśli pod ogonkiem pojawia się masa kału przylepiona do skóry, to może się zdarzyć, zwłaszcza w upały, że muchy złożą tam jaja i królik będzie narażony na atak larw! Nie wolno do tego dopuścić!

5. świerzbowiec skórny - pasozyt skóry, skóra pokrywa się charakterystycznym białym łupieżem. Pojawia się, gdy królik ma problemy z utrzymaniem czystości skóry, nie może dostać się do niej, by ja umyć (z powodu urazu kości i stawów, kłopotów z żebami, otyłości, a w przypadku królików długowłosych - z powodu kołtunów najczęściej). Przede wszystkim najezy pomóc królikowi z higieną, wyczesywać jak najwięcej martwych włosów z zajetego obszaru, ewentualnie przyciąć futro na krótko, a jeśli pasozyt sam nie zniknie, należy udać się do weterynarza po pomoc.

6. siano, wiórki drewniane z kuwety i inne przedmioty przyczepiające sie do futerka mogą przyczyniać się do powstawania kołtunów, nie mówiąc o bałaganie, gdyż królik zazwyczaj roznosi niechcący te śmieci po całym domu. Trzeba pilnować i usuwać je z futra. Wiorki drewniane w ogóle nie są zalecane do kuwet (opary są podejrzewane o niszczenie wątroby), ale w przypadku królików długowłosych są również niesłychanie niepraktyczne. Do kuwet mozna wybrać inne ściółki (o kuwetach i ściółkach więcej poczytać tutaj).

Dalsza lektura:

Króliki długowłose na Uszatej Stronie


Siaraka z Uszatej Galerii


Ciapek
z Uszatej Galerii


Dziundziuś z Uszatej Galerii

Strona powstała na Uszatej: 23 czerwca 2005

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com