Uszata Strona - link do strony glownej powrot do dzialu opieka

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

początki klatka kuwety podróże agresja spacery upały zabawy
towarzystwo dla królika zabezpieczanie domu kiedy królik odchodzi... króliki długowłose -
nowość!

Spacery

W letnim sezonie być może zechcecie zabierać swoje maluchy na świeże powietrze. Dla królików jest to okazja do zażycia świeżego powietrza, odmiana i możliwość podokazywania w nowym miejscu. To również wspaniała stymulacja ruchowa i wyzwanie dla uszatego rozumku. Radość dla ząbków, które moga chrupać zieleninkę w naturze i łap, które mogą zająć się kopaniem. Pamiętaj jednak, że trawnik przed blokiem to nie jest odpowiednie miejsce dla królika. Trawniki sa zanieczyszczone odchodami psów i innych zwierząt, inne zwięrzęta i ptaki mogą bardzo wystraszyc królika. Jeśli nie masz bezpiecznych warunków do wyprowadzania królika, lepiej z tego zrezygnuj, to lepsze niż atak psa czy kota lub przyniesienie do domu choroby!

Do spacerów można się przygotować w następujący sposób:

Lidka i Niko w calkowicie zagrodzonym ogrodku chętnie korzystali wieczorami ze świeżego powietrza.

  • królik może być wyprowadzany w szelkach i na smyczy. Szelki gotowe należy dopasować rozmiarem do królika (rozmiar, jak na małego kota zazwyczaj) i najpierw przez kilka dni przyzwyczajać do nich królika w domu. Nie należy zakładać od razu smyczy - Lidka miała przyczepioną smycz do szelek, kiedy je zakładałam, ale mi uciekła. Smycz zaczęła się za nią ciągnąć, co ja strasznie wystraszyło - uciekała przed tym wilkiem, a on był zawsze o krok za nia.... zwaliła stolik z kwiatkiem i z trudem udało się nam ją zatrzymać i uspokoić. Zatem należy się uczyć na moim błędzie (nigdy więcej szelek Lidzia nie dała sobie założyć i na sam ich widok ucieka) i pozwolić królikowi najpierw przyzwyczaić się do samych szelek.
    Nie wolno nigdy wypuszczać smyczy z rąk. Trzeba też uważać, gdyż w czasie spaceru królik może zaplątać się
    w krzaki lub nagle zerwać do biegu, kiedy go coś wystraszy. To ogólnie mało wygodna metoda, ale niektórzy
    ją sobie chwalą.
  • królik może swobodnie biegać w ogrodzie w kojcu lub innego rodzaju ogrodzeniu. Jeśli ma się własny lub zaprzyjazniony ogródek - to świetne rozwiązanie. Ogrodzneie lub wybieg można zrobić samemu, lub kupić gotowe. Mogą być zrobione na stałe lub tymczasowe, łatwe do przemieszczania. Ogrodzenie powinno być częściowo zacienione (krzaki, przykryte czymś od góry), gdyż króliki wyjtkowo zle znoszą przebywanie na słońcu.
    Na zdjęciu obok Toffie siedzi w zagródce w naszym ogródku, po drugiej stronie kratki dziki królik spokojnie skubie trawę. W zagródce, któa jest bezpieczniejsza niż wypuszczanie królika na cały ogródek, musi znaleˇć się miejsce, gdzie królik może sie schować. U nas najczęściej były to transpotrerek, namiocik wiklinowy lub fotel. Zawsze dostępna też była woda w misce.
  • Nie należy puszczać swobodnie królika do ogrodu, jeśli ogrodzenie nie jest przygotowane (nie ma w nim dziur ani szpary pod ogrodzeniem), a szystkie furtki i bramki zamknięte. Jeśli ogród jest odpowiednio przygotowany, to mimo wszystko trzeba uważać, co królik robi (może sie podkopać pod ogrodzeniem i uciec). Szczególnie należy zwracać uwagę na koty - dla obcych kotów ogrodzenie to żadna przeszkoda, a królik może być ciekwym celem polowania. Należy też zwracać uwagę na ptaki. Rownież hałasujące po sąsiedzku psy mogą bardzo wystraszyc królika.

Królik na dworze powinien mieć dostęp do wody (warto wziąć ze sobą miskę z wodą). Trzeba uważać, by nie uciekł,
aby nie zaatakowały go inne zwierzęta ani żeby nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (ryzyko udaru).

Temperatura powietrza nie ma wiekszego znaczenia ale lepiej nie wystawiać królika do rozgrzanego ogrodu, a jeśli chodzi o zimno - to ma przecież futro! Natomiast lepiej ograniczyć wychodzenie w tedy, gdy pada lub gdy jest rosa.
Najlepsza pora dnia to poranek lub póˇne popołudnie lub wieczór.
Królik nie powinien mieć kontaktu z innymi dzikimi zwierzętaki (choroby), należy także uważać na komary, które roznoszą myksomatozę. Jeśli wyprowadzasz królika zimą na świeże powietrze, obserwuj, czy nie jest mu zimno, najlepiej, kiedy może w każdej chwili sam wrócić do domu. Zima najlepszy czas na wyprowadzanie królika jest wtedy, kiedy temperatura wynosi tylko kilka stopni poniżej zera,
a ziemia jest pokryta śniegiem.

Obok - Niko ostrożnie schodzi z tarasu do ogródka i podejrzliwie bada śnieg.

Oczywiście królik nie powinien mieć też kontaktu z roślinami trującymi (lista roślin trujących występujących w Polsce znajduje sie na stronie Domowy Zwierzyniec w dziale krolik/jadłospis).

Data powstania tej strony na Uszatej: 28.04.2002
Data ostatniej modyfikacji: 6 lutego 2005

do gory

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com