Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

 

Wiadomości z Polski i ze świata

 • Urodził się królik sklonowany przez polskich naukowców

  PAP (07-10-2003 11:38)

  W Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach urodził się, w wyniku nowej metody klonowania somatycznego, królik - poinformował we wtorek prof. Zdzisław Smorąg. Jak wyjaśnił prof. Smorąg, metoda opracowana przez zespół różni się od metody zastosowanej przy klonowaniu owcy Dolly, ponieważ materiałem do klonowania były zarówno komórki somatyczne, jak i komórki zarodkowe.

 • Rozpoczęła się kampania "Nie kupuj zwierząt z przemytu"

  PAP 03-09-2003, ostatnia aktualizacja 03-09-2003 16:37

  "Przemycanie zwierząt to ich maltretowanie i śmierć" - to główne hasło rozpoczętej w środę w Warszawie kampanii "Nie kupuj zwierząt z przemytu", organizowanej przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody.

  Kampania, której celem jest ograniczenie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, potrwa rok i będzie prowadzona w całym kraju. Przygotowano reklamy telewizyjne, prasowe, radiowe i internetowe, oparte na wspólnym pomyśle - w drewnianej skrzynce poupychane są pluszowe zwierzaki, spomiędzy desek wypływają strużki krwi.

  Według twórców kampanii, pluszowe zabawki symbolizują zwierzęta, które ludzie kupują, by sprawić sobie i bliskim przyjemność. Ich ściśnięcie w skrzyni obrazuje tragiczne warunki transportu. Całość ma zmusić odbiorców do refleksji nad ˇródłem pochodzenia kupowanych zwierząt i upowszechnić wiedzę o skali zjawiska przemytu zwierząt w Polsce.

  W ramach akcji w środę w centrum Warszawy w symbolicznej drewnianej klatce zamknięto znanych ludzi: Maję Ostaszewską, Katarzynę Skrzynecką, Andrzeja "Piaska" Piasecznego i Przemysława Saletę.

  "Myślę, że ludzie podejdą do sprawy przemycanych zwierząt bardzo praktycznie. Jeśli zobaczą, w jakich tragicznych warunkach te zwierzaki są do nas przywożone, dwa razy się zastanowią, zanim je kupią. Prawa rynku są bezwzględne: jeśli nie będzie popytu, to i nie będzie podaży" - powiedział PAP Przemysław Saleta.

  Organizatorzy na dalszym etapie kampanii zamierzają przekonywać, że przemyt zwierząt powinien być traktowany nie jako wykroczenie, ale jak przestępstwo. Chcą także zbierać fundusze na budowę ośrodka kwarantanny dla konfiskowanych zwierząt (zgodnie z prawem, ogrody zoologiczne nie mogą już przyjmować zwierząt z nielegalnego handlu).

  Kampania została zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Środowiska, przy współpracy m.in. Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

  Według dyrektora polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature - WWF), Ireneusza Chojnackiego, w 2002 r. polskie służby celne udaremniły wwóz do Polski ponad 19 tysięcy okazów fauny i flory - m.in. żółwi oraz ptaków, przede wszystkim papug.

  Światowy Fundusz na rzecz Przyrody szacuje, że międzynarodowy nielegalny handel ginącymi gatunkami roślin i zwierząt przynosi w skali świata zyski porównywalne do przychodów z handlu narkotykami i bronią. Rekordowe ceny osiągają na rynku handlowym m.in. tresowane sokoły (100 tys. dolarów za sztukę) oraz skóry śnieżnej pantery (60 tys. dolarów za sztukę).

  http://www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1649424.html
 • Jarmark Ekologiczny we Wrocławiu
  Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju organizuje we Wrocławiu kolejny Jarmark Ekologiczny. Impreza odbędzie się na ulicy Świdnickiej, blisko Rynku, w dniach 16 - 22 czerwca 2003 r. za: http://www.vege.pl/str.php?dz=75


 • MARSZ NA RZECZ ZWIERZˇT, 14 CZERWCA 2003, POZNAŃ
  więcej informacji: http://www.vege.pl/str.php?dz=75&id=437


 • 20 maja 2003 - Szympansy są ludˇmi - twierdzą genetycy.
  " Co to tego, że szympans bardzo przypomina człowieka, nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Ale jak silne jest to podobieństwo? Odpowiedzi poszukiwali genetycy, którzy porównywali DNA naszego gatunku i obu szympansów (zwyczajnego i bonobo). Do tej pory badacze wyliczali, że z tymi małpami dzielimy od 95 do 98 proc. DNA. - Te dane niewiele nam mówią, bo dotyczą całego genomu, zarówno części kodujących białka, jak i tych bez znaczenia - mówi Derek Wildman z Wayne State University w Detroit. Najnowszy "PNAS" opisuje wyniki badań jego zespołu, w których pod uwagę wzięto wyłącznie DNA kodujące białko, czyli geny, uwzględniając przy tym najważniejsze z nich, których mutacja zmienia funkcjonowanie organizmu. Okazało się, że wyliczone w ten sposób podobieństwo nasze i szympansa wynosi... 99,4 proc. Jeśli więc różnimy się tak mało, to dlaczego szympansa nie dość, że wyrzucamy poza rodzaj Homo, to również poza rodzinę człowiekowatych (Hominidae)? - W świetle naszych badań to bez sensu - stwierdzili genetycy i wsparli zaproponowaną parę lat wcześniej hipotezę, aby oba szympansy uznać po prostu za dwa inne gatunki człowieka. W ten sposób mielibyśmy trzech przedstawicieli rodzaju Homo (człowiek): Homo (Homo) sapiens (to my, ludzie rozumni), Homo (Pan) troglodytes (szympans zwyczajny) i Homo (Pan) paniscus (szympans bonobo). Ponadto, zdaniem autorów, trzeba usunąć z klasyfikacji pojęcie małp człekokształtnych (Pongidae) włączając szympansa, orangutana oraz goryla do rodziny człowiekowatych (Hominidae)." Co wy na to?
  za: http://www1.gazeta.pl/nauka/1,34133,1488287.html


 • 14 maja 2003 - Wnuk Isaaca Bashevisa Singera staje w obronie akcji PETA 'Holocaust na Twoim Talerzu' .
  Stephen R. Dujack, wnuk Isaaca Bashevisa Singera, wystąpił w obronie edukacyjnego programu PETA "Holocaust na Twoim Talerzu". Dujack napisał: "[PETA] jest ostatnio atakowana za prowadzenie kampanii która jako element wiodący wysuwa porównanie cierpienia zwierząt hodowlanych do Holocaustu, zgodnie z ideami mojego dziadka jak również innych pisarzy. Kampania spowodowała wiele debat i kontrowersji, zwłaszcza w środowiskach żydowskich, ale mój pradziadek, który zmarl w roku 1991, poparł by ją z całego serca. Dziadek był wegetarianinem. Osobiste doświadczenia skłoniły go do porównania tego, co działo się w obozach koncetracyjnych z rzezią zwierząt, jaka dokonuje się każdego dnia w kazdym większym mieście na naszej planecie. Dał temu wyraz w jednej ze swoich powieści, gdzie bohater mówi "dla zwierząt wszyscy jesteśmy nazistami, dla nich jest to wieczna Treblinka"."
  za serwisem www.wega.pl: http://www.vege.pl/str.php?dz=68&id=383 - znajdziesz tam więcej informacji na ten temat.


 • 30 stycznia 2003 - Według Komisji Europejskiej właściciele świń muszą im zagwarantować siano, słomę, drewno, kompost i trociny. Dzięki temu świnie mają dobre samopoczucie i nie atakują się nawzajem. Za nieprzestrzeganie tych przepisów farmerom grozi grzywna - informuje serwis BBC.
  Za: www.onet.pl z serwsu BBC.
 • 16 lutego 2002 - policja, podczeas przeszukiwania domu Wietnamczyka z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego, wykryła u niego mięso kotów i kóz. Prawdopodobnie skupował on psy i koty, a następnie sprzedawał ich mięso na warszawskich stadionie X-lecia. Zwierzęta były przed śmiercią torturowane. Wietnamczyk został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego wyrobu zspirytusu, ale w najbliższym czasie prokuratura chce rozszerzyć listę zarzutów m.in. znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi rok więzienia.
  Za: www.onet.pl z serwsu PAP.
 • 7 listopada 2002 - Unia Europejska uzgodniała zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach od 2009 roku a także zakaz importu takich produktów do Uni. Nowe prawo musi zostać uchwalone przez Parlament Europejski i członków Uni. Czas do 2009 roku ma być wykorzystany na rozwój badań nad alternatywnymi metodami testów. Niektóre testy, 3 z 14 uważanych za najbardziej okrutne dla zwierząt, będą jednak kontynuowane aż do 2013 roku.
  Za: EU Agrees Cosmetics Animal Testing Ban from 2009, Thu Nov 7,10:19 AM ET
  By Patrick Lannin, Reuters


 • 6 listopada 2002 - norweska partia liberalna Venstre zapowiedziała, że 12 grudnia trafi do parlamentu projekt ustawy zakazujący występów w cyrkach dzikich zwierząt, zkazać subwencjonoweanej dotąd hodowli zwierząt futrekowych jeśli warunki ich trzymania się nie poprawią w ciągu dziesięciu lat, zakaz systemu hodowli bydła, w którym przebywa ono cały czas w zamkniętych klatkach, a także rezygnację z hodowli drobiu w klatkach. Przywódca liberałów, Lars Sponheim, jest obecnie norweskim ministrem rolnictwa.
  Za: www.onet.pl z serwsu PAP.

  powrót do Praw Zwierząt

  do gory

  data powstania tej strony na Uszatej: 15.11.2002

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com