Uszata Strona - link do strony glownej do strony glownej dzialu "wydarzenia"

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

aktualne wydarzenia konkursy Trivia 2002 Trivia 2003
relacja z Canadian Pet Show w Toronto 2001
Boże Narodzenie i kóliczki królicze święta - Wielkanoc

Rozwiązanie Trivii 2003 - konkursu z wiedzy o królikach

Zwyciężczynią konkursu została pewna osoba, ale ze względu na ochrone prywatności, nie podam na razie jej e-maila.
W konkursie wzięło udział 83 osoby (zgłoszenia przyszły z 83 adresów e-mail). To zdecydowanie najbardziej popularny konkurs! Odpowiedzi bezbłędnych było 12, najczęściej zdarzało sie po 1-4 błędy, choć dwie odpowiedzi miały aż po 10 błędów.
Wszyscy uczestnicy konkursu dostaną e-maile z zaznaczeniem, na które pytania odpowiedzieli dobrze, a na które ˇle. Poniżej znajdują się prawidłowe odpowiedzi na pytania z wyjaśnieniami.

 

Pytanie 1
Czym króliki różnią się od gryzoni?
Prawidłowa odpowiedˇ: (B) uzębieniem oraz budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego
Wyjaśnienie: więcej na ten temat mozna znaleˇć w dziale o pochodzeniu królika

Pytanie 2
Jaka jest średnia długość życia królika domowego?
Prawidłowa odpowiedˇ: (B) 7-10 lat.
Wyjaśnienie: króliki domowe mogą umierać młodo, ale też mogą dożywać 13-15 lat; wg. różnych ˇródeł króliki żyją 6-13 lat, ale większość ˇródeł (OREO, HRS) uznaje, że średnia długość życia wynosi 7-10.

Pytanie 3
W jaki sposób króliki czerpią najwięcej korzyści z towarzystwa innych królików?
Prawidłowa odpowiedˇ: (C) kastrowane/sterylizowane króliki powinny być trzymane razem, a zapoznawanie powinno odbywać się powoli
Wyjaśnienie: króliki to zwierzęta stadne i najlepiej się czują, kiedy mają zapewnione stałe towarzystwo innego królika. Krótkie spotkania z innymi, obcymi królikami, sa niewskazane, gdyż są zródłem stresu (króliki niechętnie się odnoszą do "obcych" królików i nierzadko w takiej sytuacji może dojść do poważnej bójki), mogą stać się przyczyną ciąży i sprzyjać przenoszeniu chorób z królika na królika. Kiedy jednak zapadnie decyzja o zapewnieniu stałego towarzysza królikowi, to nie wolno nowego przybysza od razu wkładac do klatki królika, który jest już w domu. Może dojść do poważnych walk, z zadrapaniami, gryzieniem itp., gdyż królik - rezydent może bronić swojego terytorium przed intruzem, a oba króliki muszą walczyć o miejsce w hierarchii (króliki są zwierzętami terytorialnymi żyjącymi w stadach o wyraˇnej hierarchii).
Więcej o towarzystwie dla królika i zapoznawaniu ze soba królików znajdziesz tutaj.

Pytanie 4
Klatka dla królika powinna mieć rozmiary:
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) 100x50x50 cm lub większa
Wyjaśnienie: nawet dla królików miniaturowych klatka nie może być mniejsza niˇ 100x50x50 cm, gdyż w mniejszej klatce nie da się zmieścić kuwety, misek na wodę i jedzenie, karmnika na siano, zabawek i zostawić jeszcze dość miejsca, by krlik mógł nie tylko się położyć, ale też zrobić kilka podskoków w każdą stronę. Rozmiar klatki ma ogromne znaczenie, gdyż jeśli królik już ma klatkę, to najczęściej jest w niej zamykany na większość dnia i nie może nie móc się tam swobodnie poruszać. Grozi mu to nie tylko depresją, ale i konsekwencjami zdrowotnymi z powodu braku ruchu.

Pytanie 5
Króliki bywają agresywne...

Prawidłowa odpowiedˇ: (B) ze stresu (złe traktowanie, hormony, ból)
Wyjaśnienie: króliki są z natury zwierzętami łagodnymi; kiedy są zdrowe i dobrze traktowane, to nie stają się agresywne. Czasami konieczne jest poddanie królika kastracji/sterylizacji, gdyż agresja może być spowodowana frustracją hormonalną (na tle terytorialnym lub jako "zaloty"). To, co nam może wydawać się "złością" lub zemstą", jest najczęściej nauczona reakcją wynikającą w podanych wyżej przyczyn - królik broniący swojego terytorium może ugryżć swojego opiekuna. Czasami, zwłaszcza w przypadku złego tarktowania, atak bywa sposobem bronienia się królika (np. przed niewłaściwym trzymaniem, dotykaniem).
Więcej o agresji i sposobach radzenia sobie z nią znajdziesz tutaj.

Pytanie 6
Jeśli królik ma problemy pokarmowe, to najbezpieczniejszą dietą jest:
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) siano i woda

Wyjaśnienie: problemy pokarmowe są najczęściej wynikiem niewłaściwej diety, predyspozycji genetycznych i objawem innych chorób. Mogą one doprowadzić do zachwiania równowagi flory bakteryjnej jelit (nadmiar cukrów, tłuszczu, białka, niedobór błonnika (włókna) w diecie, antybiotyki lub inne leki, wrażliwość na niektóre pokarmy). Najbezpieczniejszą dietą w takim przypadku jest po prostu siano i woda, czyli wyeliminowanie wszystkich składników, które mogą podrażniać układ pokarmowy. Dietę należy wzbogacić o zdrowsze składniki (jak zielenina) juz po ustaniu obiawów choroby. W przypadku zastoju układu pokarmowego nie należy odstawiać jednak zieleniny!
Wiecej o zdrowej diecie i skutkach złego odżywiania znajdziesz tutaj.

Pytanie 7
Suchy chleb w diecie królików:
Prawidłowa odpowiedˇ: (C) jest zbędny i ma za dużo węglowodanów
Wyjaśnienie: suchy chleb, choć dawniej uważany za cenny dodatek do diety króliczej, obecnie uważany jest za pokarm nieodpowiedni dla królików. Wydaje się, że dawne przeświadczenie wynikało z biedy i oszczędności, kiedy było powszechną praktyką karmienie zwierząt domowych resztkami kuchennymi. Jakkolwiek nie ma nic złego w zieleniu tych samych produktów przez ludzi i zwierzęta, to trzeba dodać, że powinno odbywać się tylko wtedy, kiedy dany pokarm nie szkodzi zwierzęciu. Chleb nie jest trucizną dla królików, ale ma za dużo węglowodanów i może niepotrzebnie obciążać układ pokarmowy, przyczyniając się do rozwoju różnych chorób. Zauważono też, że króliki jedzące "ludzkie" pokarmy mogą mieć problemy z psującymi sie zębami i chorobami dziąseł. Aby ścierać zęby, króliki powinny jeść siano, zieleninę i gałązki.

Pytanie 8
Jeśli królik nic nie je przez 12 godzin to:
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) jego wątroba może ulec trwałemu uszkodzeniu, natychmiast trzeba interweniować
wyjasnienie: F. Harcourt-Brown i wiele innych autorytetów w dziedzinie króliczej weterynarii uważa, że każda głodówka królika dłuższa niż 12 godzin może skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Króliki nie robią sobie "zdrowotnych głodówek", niejedzenie świadczy zawsze o poważnej chorobie. O pomoc weterynarza należy się zgłosić pomiędzy 12 a 24 godzina od czasu, gdy królik przestał jeść. Absolutnie nie można czekać 48 godzin!

Pytanie 9
Króliki należy szczepić:
Prawidłowa odpowiedˇ: (C) przeciwko myksomatozie i pomorowi
Wyjaśnienie: w Polsce te dwie choroby są dość częste wśród królików. Jeśli czytasz informacje w innych językach, pamietaj, że nie w kazdym regionie/kraju wystepują te choroby i nie wszędzie szczepionki są dostępne.
Więcej o myksomatozie znajdziesz tutaj, a terminy szczepień zbiorowych w kilku miejscach w Polsce są ogłaszane na króliczym forum.

Pytanie 10
Kiedy można wykastrować królika (samca)?
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) kiedy osiągnie dojrzałość płciową (od 4-6 miesiąca życia)
Wyjaśnienie: jeśli planuje się wykastrownie królika-samca, to nie należy czekać z tym zbyt długo, zwłaszcza, jeśli królik ma tendencję do znaczenia lub agresji seksualnej, gdyż może dojść do utrwalenie tych zachowań i po kastracji królik wciąż może tak robić - z przyzwyczajenia, a nie z powodu hormonów. Jeśli ma się dobrego weterynarza, to króliki można kastrować bez problemów do 5 roku życia, należy jednak najpierw dokładnie zbadać stan zdrowia królika.
Więcej o kastracji/sterylizacji znajdziesz tutaj.

Pytanie 11
Kiedy można wysterylizować króliczkę?
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) kiedy osiągnie dojrzałość płciową (od 3,5-5 miesiąca życia)
Wyjaśnienie: jak wyżej.

Pytanie 12
Upały są niebezpieczne dla królika, gdyż jego termoregulacja może zawieść. Jaką temperaturę uznaje się już za niebezpieczna?
Prawidłowa odpowiedˇ: (B) powyżej 28°C
Wyjaśnienie: temperatura powyżej 28°C jest już uznawana za bardzo trudną do zniesienia dla królika, gdyż ttemperatura ciała podnieść się powyżej poziomu bezpiecznego dla życia królika.
Więcej o opiece nad królikiem w czasie upałów znajdziesz tutaj.

Pytanie 13
Królik kicha i ma wysięk z nosa.
Prawidłowa odpowiedˇ: (B) może mieć infekcję i trzeba udać się do weta, aby sprawdził to laboratoryjnie
Wyjaśnienie: króliki nie miewają kataru takiego, jak ludzie, a wyżej opisane objawy są najczęściej spowodowane infekcją bakteryjną. Infekcje mozna i trzeba leczyć, im szybciej, tym lepiej.

Pytanie 14
Kiedy królik trzepocze często uszami, drapie się w tył głowy i nagle przestaje lubić dotykanie w głowę to znaczy, że...
Prawidłowa odpowiedˇ: (B) weterynarz powinien zobaczyć, czy królik nie ma świerzbowca w uszach lub infekcji
Wyjaśnienie: kiedy królikowi jest gorąco, to jego uszy są bardzo gorące (oddaje nimi ciepło), a kiedy ma pchły, to cały się drapie, nie tylko w okolicach głowy. Świeżbowiec uszny i infekcje uszu zdarzają się dość często, więc nie można lekceważyć tych objawów.

Pytanie 15
Brudny kuperek i śmierdzące bobki to oznaka:
Prawidłowa odpowiedˇ: (A) królik ma problemy wynikające z błedów w odzywianiu
Wyjaśnienie: króliki myją się same, nie potrzebują do tego pomocy innych królików (choć często króliki wzajemnie myją sobie miejsca, gdzie trudno sięgnąć im samym, jak uszy czy czubek głowy). Króliki są bardzo czystymi zwierzętami i kiedy są zdrowe, zawsze dbają o czystość. Kiedy królik robi miękkie bobki, które brudzą kuperek, to znaczy najczęściej, że jego dieta jest nieodpowiednia (czasami może to być wtórnym objawem innej choroby).
Więcej o miękkich kupach i jak sobie z nimi radzić znajdziesz tutaj.
Więcej o zdrowej diecie znajdziesz tutaj.

Mam nadzieję, że podobała się Wam królicza Trivia i pomogła się czegoś nauczyć lub odświeżyć wiedzę o królikach!

powrót do strony gównej z konkursami.

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com