![]() |
![]() |
![]() |
Encephalitozoon Cuniculi Chorobie tej poświęcam szczególną uwagę, gdyż nasz drugi króliczek - Kropka - pokicała z powodu E.cuniculi na tęczowy most. Był to młodziutki króliczek, który nie potrafił obronić się przed chorobą. Mam nadzieję, że tam gdzie jest nasza Kropka jest Jej dobrze, kica teraz z innymi królikami, nie ma tam bólu i chorób... Małgosia.
W przypadku królików i myszy nie można znaleˇć wspólnych
reakcji organizmu na tego pasożyta. Oznacza to, że mimo odpowiedniej kuracji
jest on nadal obecny i królik może, choć nie musi, nadal pokazywać kliniczne
objawy choroby. Zazwyczaj uszczerbek ma miejsce, kiedy pasożyt zaatakuje
mózg, watrobę czy śledzionę i wtedy objawy zmniejszają się bądz nasilają
się, królik wraca do zdrowia; przy czym zdarza się pełny powrót do zdrowia.
Zdarza się, iż niektóre króliki jeszcze długo pózniej wykazuja objawy
choroby (paraliże , odrętwienia). Ogólnie uważa się, iż króliki po 3 roku
życia mają większe szanse na wyleczenie niż króliki młode. E.cuniculi jest przenoszony poprzez mocz i reprodukowany w nerkach. Większość królikow infekuje się od matki. Pasożyt może być w organizmie królika i nigdy się nie ujawnić, albo zainfekować system nerwowy i inne organy. Większość objawów pojawia się, kiedy pasożyt zdążył zaatakować ośrodkowy układ nerwowy. Objawy: tzw . head tilt czyli krzywy łepek, paraliże, porażenia, niedowład i zmiany w zachowaniu się królika. Często infekcji towarzyszą także choroby oczu. Encyklopedycznym przykładem jest przechylona bocznie główka królika, co zauważy doświadczony weterynarz, specjalizujacy się w leczeniu królików. Należy dodać, iż te same objawy mogą wskazywać na inne choroby. W niektórych populacjach 80% królików ma pozytywny wynik na obecność E. cuniculi , a króliki te nie pokazują żadnych objawów choroby, mogą nigdy nie mieć klinicznych objawów choroby. Jedynym sposobem, aby zdiagnozowac, czy E.cuniculi
jest aktywny w organizmie królika, jest obserwacja mikroskopowa pobranej
surowicy krwi królika na obecnosc klaczków, a i wtedy nie wiemy, gdzie
pasozyt sie przemiescil. Wsród wetwrynarzy przez wiele lat bylo wiele
kontrowersji w sposobie i skutecznosci leczenia. Kilka lat temu pojawily
sie artykuly o uzywaniu leków takich jak oxibendazole - jednakze obecne
badania wskazaly, iz lek ten jest zle tolerowany przez królik. Wedlug
najnowszych badan renomowanych lekarzy weterynarii(a takze wspolnych spostrzezen
wetow z Anglii i Ameryki)bardzo skutecznym lekiem jest fenbendazol(na
terenie Europy) i adekwatnie albendazol(na kontynencie Amerykanskim)-
za "Veterinary Record" z kwietnia 2001. Fenbendazol powinno
sie podawac krolikowi w dawce 20mg na 1 kg ciala dziennie. Encephalitozoon cuniculi (w skrócie E. cuniculi) jest pasożytem dotykającym różne gatunki zwierząt. W przypadku królików nie można znaleˇć wspólnych reakcji organizmu na ten pasożyt. E.cuniculi jest przenoszony poprzez mocz i reprodukowany w nerkach. Może być w organiˇmie królika i nigdy się nie ujawnić albo zainfekować system nerwowy i inne organy. Większość objawów pojawia się kiedy pasożyt zdążył zaatakować ośrodkowy układ nerwowy. Objawy : tzw . head tilt czyli krzywy łepek, paraliże, porażenia, niedowład i zmiany w zachowaniu się królika. Należy dodać, iż te same objawy mogą wskazywać na inne choroby. W niektórych populacjach 80% królików ma pozytywny wynik na obecność E- cuniculi , a króliki te nie okazują żadnych objawów choroby, mogą nigdy nie mieć klinicznych objawów choroby. Jedynym sposobem, aby zdiagnozować, czy E.cuniculi jest aktywny w organiˇmie królika, jest obserwacja mikroskopowa pobranej surowicy krwi królika na obecność kłaczków, a i wtedy nie wiemy, gdzie pasożyt się przemieścił. Wśród wetwrynarzy jest wiele kontrowersji w sposobie i skuteczności leczenia. Kilka lat temu pojawiły się artykuły o używaniu leków takich jak oxibendazole - jednakże obecne badania wskazały, iż lek ten jest ˇle tolerowany przez króliki, nie ma gwarantowanego leku, który mógłby wyleczyć królika z E. cuniculi. Zazwyczaj uszczerbek ma miejsce, kiedy pasożyt zaatakuje mózg, wątrobę czy śledzionę i wtedy objawy zmniejszają się bądˇ nasilają się, królik wraca do zdrowia; przy czym zdarza się pełny powrót do zdrowia. Zdarza się, iż niektóre króliki jeszcze długo póˇniej wykazują objawy choroby (paraliże , odrętwienia). Ogólnie uważa się, iż króliki po 3 roku życia mają większe szanse na wyleczenie niż króliki młode. Tak też było i w przypadku naszej Kropki - był to młodziutki króliczek , objawy wystąpiły nagle i zestaw pierwszej pomocy polecony przez weterynarzy nie pomógł. Kropka miała zrobiony test na obecność E. cuniculi i okazał się niestety pozytywny. Pomimo, iż wyglądała znacznie lepiej, odeszła nagle i teraz pozostaje w naszej pamięci. E. cuniculi - co powinienes wiedzieć?
Co na ten temat powiedziała dr Milena Wojtyś? - przeczytaj, to ważne! " ... Jeśli chodzi o Encephalitozoon cuniculi to niestety w Polsce statystyki wyglądają tragicznie. Wśród moich pacjentów - diagnozowanych niestety bez pomocy testów serologicznych - śmiertelność wynosi około 50%. Mówi się, że większość populacji króliczej jest zarażona bezobjawowo tym pierwotniakiem. Niestety, nie Wszyscy godzą się na długie i kosztowne leczenie, a co dopiero mówić o eksperymentalnym badaniu krwi na obecność przeciwciał. Podaje się leki typu: albendazol czy oxbendazol. Ja wolę metronidazol ... " Pani dr Milenie Wojtyś serdecznie dziękuję za list i uzyskaną od Niej pomoc. Temat E. cuniculi wzbudza wśród weterynarzy wiele kontrowersji i pozostaje niewiadomą jak dokładnie leczyć królika; w niektórych ˇródłach choroba ta jest porównywana z chorobą AIDS u ludzi: nie ma pewnych środków, które mogłyby wyleczyć królika, a także nie ma pewności, że królik jest tylko nosicielem, a nie chorym królikiem. Wobec powyższych faktów, ten dział został przeze mnie opracowany w oparciu o wiele ˇródeł (niestety w książkach, które posiadam znajdowały się jedynie krótkie wzmianki o tej chorobie) :
Polska wersja tekstu pochodzi z Chochliczej strony, tekst
przetłumaczony przez Małgosię. Data przyłączenia tekstu do Uszatej strony: 3 grudnia 2003. |
|
![]() |
strona
główna | kim
jest królik? | zanim
kupisz... | zdrowie
|
dieta | opieka
| FAQ
| apel
| weterynarze
| Dzień
Króliczków
prawa
zwierząt | wydarzenia
| GALERIA
| Mapa
Króliczych Zmysłów | o
stronie | linki
i literatura | książka
Gości
mapa
strony | piszą
o nas... | pomoc
sąsiedzka | webmaster
Copyright 2000-2007,
Anna Marczewska www.uszata.com