Uszata Strona - link do strony glownej Zdrowie królika

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

zdrowy królik i podstawowe problemy zdrowotne FAQ - o zdrowiusterylizacja i kastacja cz.1
sterylizacja i kastacja cz. 2 pchły myksomatoza niedrożnoœć układu pokarmowego
symptom "przechylania głowy" o bólu jak żyć z alergią (i królikiem)? miękkie kupy ropnie
infekcje bakteryjne kiedy do weta? (objawy) choroby zębów Encephalitozoon Cuniculi
infekcje dróg oddechowych Czekolada jest niebezpieczna! Wybrane choroby oczu Rak u królic
Wyłysienia i ranki na podeszwach skoków -
nowość!

Wybrane choroby oczu
test pochodzi z Chochliczej strony

wydrukuj ten artykuł

Króliki domowe mogą mieć rozmaite problemy z oczami. Czynniki, jakie mają wpływ na kondycję oczu królika są inne od tych, które wpływają na oczy psów, kotów czy innych małych zwierząt. Do najczęstszych przyczyn problemów z oczami u królika należą: niewłaściwa dieta, infekcje bakteryjne, niewłaściwa opieka (stan czystości w klatkach, kuwetach itp.), czynniki genetyczne. Oczy królika otwierają się w okresie ok. 10 dnia jego życia.

 • Zapalenie spojówki - według literatury spowodowane jest ono przez Pasteurelle i Staphylococcus sp.
  Z doświadczenia wiadomo, iż inne bakterie są częstszymi przyczynami zapalenia spojówek: Pseudomonas, Streptococcus sp. W dodatku te bakterie mogą powodować także inne choroby, takie jak: zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego czy infekcje w innych częściach organizmu.

  Jesli zapalenie spojówek wywołane jest przez Pasteurelle, niestety prognozy na wyleczenie nie są dobre. Niektóre króliki mają skłonność do chronicznych powrotów tej choroby, wtedy odpowiednia terapia antybiotykowa jest zazwyczaj pomyślna.

 • Owrzodzenie rogówki - jest to dokładnie zadraśnięcie, rana w zewnetrznej warstwie oka czyli rogówce. Królik może w takim przypadku często mrugać powieką badˇ niechętnie otwierać skaleczone oko, często je mrużyć.
  W takim przypadku należy udać się do weterynarza, królik niewątpliwie odczuwa ból.
  Owrzodzenia oka dzielą się na dwie kategorie:
  • powstałe wskutek czynników zewnetrznych czyli: trauma (mechaniczne uszkodzenie tkanki powstałe przez np. podrapanie przez inne zwierzę), niewyleczona infekcja, ciała obce mogące się dostać do oka (kawałki siana, piasek bądˇ kurz).
  • powstałe wskutek działania czynników wewnętrznych czyli problemów zdrowotnych organizmu.
  Dokładne zdiagnozowanie owrzodzenia rogówki wymaga wielu badań, zaś leczenie to niejednokrotnie częste wizyty
  u weterynarza. Owrzodzenie rogówki jest do wyleczenia, o ile zostały dobrane odpowiednie leki.
 • Zablokowane kanały łzowe - problemy z zębami ( tzw."przerastające zęby" i inne schorzenia zębów, o których możesz przeczytać tutaj) czy stan zapalny mogą zablokować kanały łzowe królika. (Bardzo rzadko zdarza się by kanay łzowe były całkowicie zarośnięte, tak jak to miało miejsce u Pompona - dopisek Anuszki)
  Kanał ten rozciąga się od ucha (zewnętrzny róg oka) i ciągnie się poprzez nos nawilżając mgiełka oczy królika, aby w ten sposób chronić delikatną powierzchnię oka (dlatego między innymi kiedy płaczesz, jesteś także zakatarzony).
  Króliki mają jedynie jeden kanał w oku, dlatego też jest on podatny na blokady. Łzy zamiast nawadniać oko spływają po pyszczku i zostawiają mokre ślady pod okiem, może w takiej sytuacji dojść do podrażnien w okolicy oka. Zanim kanał zostanie odblokowany - co niejednokrotnie wymaga kilku wizyt u weterynarza - powinieneś delikatnie wycierać okolice oka kilka razy dziennie, aby usunąć klejące się, słone łzy lekko zwilżonym gazikiem.
 • Jaskra - jest to schorzenie powstałe wskutek zwiększenia ciśnienia śródocznego powodującego uszkodzenie siatkówki. Normalne ciśnienie śródoczne wynosi 15 -25 mmHg. Przy jaskrze to ciśnienie wzrasta do 26- 95 mmHg
  i jeśli trwa przez długi okres czasu, może spowodować ślepotę. Białe króliki nowozelandzkie mają dziedziczną skłonność do tej choroby i rozwija się ona u nich w okresie 3 - 6 miesiąca życia. Jest wiele leków skutecznie walczących z jaskrą, jednakże w przypadku królików leczenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Jest to schorzenie, które wymaga powtarzającej się kuracji antybiotykowej i regularnych wizyt u weterynarza - okulisty.
  W niektórych przypadkach zalecana jest operacja, w inna zaś opcją jest wpuszczanie antybiotyku do oka.

 • Katarakta - jest to zmętnienie soczewki oka; może być ono częściowe badˇ całkowite powodujące w rezultacie ślepotę. Katarakta (zaćma) może pojawić się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt - w tym u królików.
  Przyczyny katarakty mogą być wielorakie: wada wrodzona powstała pod wpływem czynników dziedzicznych; może się pojawić w póˇniejszym okresie wieku; może być następstwem przebytych chorób (jaskry, chorób siatkówki i innych urazowych chorób oka, a także chorób organizmu, jak np. cukrzyca; może także powstać pod wpływem złego odżywiania. Soczewka staje się coraz bardziej tepa (mętna). Owe zamglenie może postepować do momentu, kiedy mniej światła dociera do wrażliwej siatkówki z tyłu oka i słabnie możliwość widzenia. Skorygować problem może operacja oka.

  Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku podejrzenia katarakty u królika, jest wizyta u weterynarza - okulisty. Soczewka jest bardzo ważnym ogniwem w całym systemie gałki ocznej; weterynarz powinien zdiagnozować całe oko królika. Nie wszystkie rodzaje zaćmy prowadzą do całkowitej ślepoty. Jeśli u Twojego królika została zdiagnozowana katarakta, a wydaje się, że widzi, to powinien mieć przeprowadzoną operację. 90-95% królików przechodzi taką operację z bardzo pomyślnym rezultatem. U królików katarakta wystepuje na szczescie znacznie rzadziej, niż u psów.

Jak żyć z niewidomym królikiem?

Jeśli obudziłbyś się rano i nie mógłbyś widzieć, co musiałbyś zrobić? Przede wszystkim pamiętałbyś rozkład swojego mieszkania jak i przedmiotów w nim obecnych. Twój królik także się powoli nauczy rozpoznawać pewne rzeczy na pamiec
z pomocą innych aktywnych u niego zmyslów (dotyk czy wech). Kilka wskazówek dla opiekunów królików, które straciły możliwość widzenia lub ich wzrok znacznie się osłabił:

 • Przede wszystkim niewidomy królik nie musi być uśpiony; poradzi sobie dobrze bez wzroku i nadal będzie Twoim ukochanym zwierzątkiem, o ile mu w tym pomożesz.
 • Nie przestawiaj nagle mebli, codziennych sprzętów domowych, a także akcesoriów królika. Królik pogubi się
  z orientacją na terenie domu. Wszelkie zmiany wprowadzaj powoli, małymi krokami, aby królik mógł powoli je zaakceptować.
 • Nie zmieniaj pozycji jego miski, miejsca na siano, pojemnika na wodę, czy ustawienia kuwety, bo królik będzie zdezorientowany.
 • Na początku zagrodˇ schody, a także inne elementy mieszkania stwarzające niebezpieczenstwo dla niewidomego królika. W przypadku niewidomych królików najtrudniejszą przeszkodą do pokonania były właśnie schody, niektóre króliki w miarę upływu czasu nauczyły się dosyć dobrze z nimi radzić.
 • Nadal poświęcaj swojemu królikowi dużo czasu na codziennych zabawach, nie dopuść, aby królik wpadł w depresje.

 

Zródla tego artykulu:

Ta strona powstala na chochliczej w kwietniu 2003
Data dołączenia artykułu do Uszatej: 27 grudnia 2004.

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2007,
Anna Marczewska www.uszata.com