Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

 

Węch. Nosek.

Węch jest kolejnym ważnym zmyłem królika, istotnym w poszukiwaniu najlepszego jedzonka i w życiu społecznym królików. Sa bardzo kompetentnymi obwąchiwaczami.
Kiedy królik porusza nosem, można zobaczyć część noska łączącą (lub dzielącą) otwory nosowe - znajdują się na niej mikroskopowe organy zapachowe, które są prawdopodobnie odpowiedzialne za węch na dużych dystansach i za wyczuwanie innych zapachów o znaczeniu informacyjnym. Działanie tego organu nie jest jeszcze dokładnie znane. Ruszanie noskiem na przemian przykrywa i odkrywa te część, jakby powietrze było cały czas testowane.
Króliki mają gruczoły zapachowe na podbródku i w okolicach odbytu i używają zapachu do zaznaczania terytorium i swojej własności (w tym innych królików i ludzi) poprzez pocieranie podbródkiem albo oblewanie moczem. Zapach z gruczołów z okolic odbytu służy do zaznaczania odchodów (jak chemiczna wizytówka). Króliki wąchając nawzajem swoje bobki rozpoznają się, sprawdzają informacje o wieku i płci drugiego.
W naturze króliki znaczą wejścia do nor i podobne zachowania przenoszą do domów. Królik nie jest szcześliwy i nie czuje się bezpieczny dopóki nie zaznaczy miejsca swoim zapachem.
Króliki dominujące mają zazwyczaj silniejszy zapach, niż króliki uległe z natury, a każdy królik ma swój własny zapach i nawet ludzie potrafią je czasami rozróżnić!

Na pewno zauważyliście jakieś ciekawe rzeczy
dotyczące króliczego węchu!

Zapraszam do wspólnej zabawy
w opisywanie króliczych zmysłów.

Aby poczytać o innych zmysłach
wystarczy kliknąć kolejne z króliczych
zmysłów na obrazku powyżej.

 

 

Poczytaj, co napisali inni
o węchu swoich Uszatych Stworków
i dopisz swoją opowieść.

kimmm ( , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: z , napisał(a) dnia 12.08.2007 o godzinie 11:20:

Mój króliczek tex poznaje osoby po zpapachu-ale co ciekawe-zapachu kapci!Biega zawsze za kapciami mojego taty,bo ten zawsze ma dla niego jakąś pietruszkę a jak sie nim nie zajmuję kiedy biega po pokoju to tarmosi moje kapcie, które wyciąga spod łóżka!


Adiza (adzia39@wp.pl , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Luzak z Tomaszow Maz., napisał(a) dnia 10.08.2007 o godzinie 02:48:

zawsze jak wymieniam mu w klatce i bobki czekaja w worku na wyniesienie do kosza to Luzak dobiera sie do nich,drapie,gryzie worek na smieci w ktorym sa jego ukochane bobki,tak jak by mowil ZOSTAW MOJE BOBKI W SPOKOJU.Nie zdaze tez nalozyc mu nowego sianka a on juz zostawia nowy tapach na klatce;)


kjiiyy (tytyty , strona: ytyty) wlasciciel(ka) krolika: uyuyt z tytyt, napisał(a) dnia 29.06.2007 o godzinie 12:52:

Moj królik strasznie śmierdzi.


Karolcia (karolina.godzwon@wp.pl , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Trusia z Miasto Króliczków, napisał(a) dnia 16.01.2007 o godzinie 16:33:

Hej!Bardzo lubięTwoją stronę i wchodzę na nią codziennie! :) A co do króliczego znaczenia zapachem. Zrobiłam Truńce mieszkanko w szafce z książkami /zrobiłam tak bo wcześniej ciągle tam właziła i nie dawała spokoju moim książkom/ wsadziłam tam jej poduchę,wiklinowy koszyczek i kocyk.Bardzo jej się s


Ziomek domek (Zofia.k@neostrada.pl , strona: ========) wlasciciel(ka) krolika: Tuptusia z Warszawa, napisał(a) dnia 29.10.2006 o godzinie 20:43:

Jak go dostałem to w pierwszym dniu musiał wszystko wyniuchać.


maciek ( , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: tipi z Łodzi, napisał(a) dnia 07.08.2006 o godzinie 11:56:

Jak mój królik się zkasztani najpierw obwąchuje a potem zwiewa gdzie pieprz rosnie. :p


Beata (slodycz8@vp.pl , strona: witchowy-blog-beaty.blog.onet.pl) wlasciciel(ka) krolika: Keks z Raba Wyżna, napisał(a) dnia 02.08.2006 o godzinie 16:29:

Mój Keksio cały czas rusza swoim noskiem. Cały pyszczek ma czarny ale nosek ma biały a jak nim poruszy to w środku różowy. Keksio jak się zdziwi np. jakiegoś stworzenia lub jakiegoś dzwięku albo dziwnego wyrazu twarzy to przestaje ruszać noskiem, zastyga w bezruchu i patrzy, patrzy...
Jest przes


Barbara ( , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Maniuś z Zabrze, napisał(a) dnia 01.08.2006 o godzinie 20:20:

A mój króliczek - Maniuś ma szary nosek z małą białą plamką. Rusza nochalem cały czas, poznaje swoje nowe mieszkanie i rodzinę.


winky (winkyyy@interia.pl , strona: www.winky.photoblog.pl) wlasciciel(ka) krolika: Trusia (ś.p.) z Łódź (prawie), napisał(a) dnia 24.10.2005 o godzinie 14:46:

Nie wiem, czy wszystkie króliki tak mają, ale Trusia nie znosiła zapachu cytrusów. Wykorzystałam to perfidnie do tego, by przestała gryźć pręty klatki i zajęła się drewienkiem czy czymś innym, co mogłaby gryźć- wysmarowałam pręty sokiem z pomarańczy. Nie była zadowolona :] Polecam nadać zapach cytrusów meblom- to zniechęci Wasze kicacze do namiętnego ich obgryzania ;)


Aśka C (kasiek19@buziaczek.pl , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Fredek z z Głubczyc, napisał(a) dnia 02.10.2005 o godzinie 17:33:

Mój fredzio ma biały nochalek z różowym środkiem gdy nim porusza ciumam go po nim jest poprostu boski.


Justyna (justynaponiewierska@wp.pl , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Pusia z Tczew, napisał(a) dnia 12.09.2005 o godzinie 15:59:

Mój króliczek rozpoznaje mnie widocznie po zapachu bo gdy go wolam i przychodzi to mnie oblizuje a jak dam go na rece komus obcemu to nic nie robi i wącha.

odp.do mojej poprzedniczki
wszystkie króliczki słodko ruszają noskiem mój króliczek ma rózowy nosek :)


Marta ( , strona: ) wlasciciel(ka) krolika: Spyro z łódź, napisał(a) dnia 28.08.2005 o godzinie 17:51:

czy wszystkie króliczki tak słodko niuchają noskiem? mój chyba robi to najpiękniej z wszystkich... :)


wzrok dotyk smak wech sluch
 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com