do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Czekolada jest niebezpieczna!
artykuł napisany przez Dorotę

Wielu właścicieli daje swoim królikom czekoladę sądząc, że w ten sposób sprawiają im przyjemność. Rzeczywiście, króliki lubią to, co słodkie, ale podawanie czekolady prowadzi do otyłości, która ma wiele negatywnych następstw. Ponadto jej nadmiar może być nawet zabójczy.

Wystepują w niej dwa związki chemiczne z grupy metyloksantyn: kofeina i teobromina. Ta pierwsza występuje w niewielkiej ilości, a zawartość teobrominy zmienia się w zależności od rodzaju produktu, np. 1 gram czekolady białej zawiera 0,009 mg teobrominy, czekolady mlecznej już 1,5-2,2 mg, a kakao w proszku aż 5,3-26 mg. Przyjmuje się, że dawka śmiertelna dla zwierzęcia to 100-200 miligramów teobrominy i kofeiny na kilogram masy ciała, ale Amerykańskie Towarzystwo do Spraw Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA) donosi w swoich raportach o problemach przy dawkach dużo niższych, nawet 20 mg/kg.

Teobromina działa na różne receptory, prowadząc do stymulacji centralnego układu nerwowego, zwiększonej produkcji moczu oraz przyspieszenia akcji serca. Zaburza także magazynowanie wapnia w komórkach mięśniowych, powodując ich skurcz. U innych gatunków zwierząt wywołuje także nudności i wymioty. Objawy w przypadku zatrucia pojawiają się najczęściej po mniej niż 12 godzinach od zjedzenia czekolady. Na początku jest to zwiększone pragnienie, biegunka, wzdęcie i niepokój. Potem może pojawić się pobudzenie, zwiększone wydalanie moczu, niezborność ruchów, drzenia i drgawki. Inne skutki to przyspieszenie akcji serca, przedwczesne skurcze komorowe, przyspieszone oddychanie, sinica, wzrost ciśnienia krwi, spadek temperatury ciała i śpiączka. Rzadziej występuje zwolnienie akcji serca i obniżenie ciśnienia. Póˇnym skutkiem zatrucia może być zmniejszony poziom wapnia. Wysoka zawartość tłuszczu może także prowadzić do zapalenia trzustki. Przyczyna śmierci, która zdarza się rzadko, jest najczęściej zaburzenie rytmu serca lub niewydolność oddechowa.

Jeśli istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło jednorazowo zjeść większą ilość czekolady, należy natychmiast zabrać je do lekarza. Odtrutka nie istnieje. Leczenie polega na podawaniu w zależności od potrzeb: płynów, węgla leczniczego, leków przeciwdrgawkowych i nasercowych.
Jak widać czekolada może być naprawdę groˇna dla zdrowia zarówno królików, jak i innych zwierząt. Dlatego należy pamiętać, aby leżała ona zawsze w miejscu dla nich niedostepnym.

Literatura:

Data powstania tej strony na Uszatej: 26 grudnia 2004


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com