do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Symptom "przechylania głowy"

"Head tilt", czyli "przechylanie głowy" albo "krzywa głowa" to bardziej symptom, niż choroba, gdyż może być spowodowany kilkoma czynnikami.
Generalnie jest to forma uszkodzenia błędnika, zakończeń nerwowych w uchu wewnetrzym. Z powodu braku informacji o tym, w jakiej pozycji znajduje się ciało, królik może albo przechylać główkę, albo się zataczać a nawet przewracać. W zależnoœci od powodu choroby, mogą temu towarzyszyć również inne symtomy. Jeœli Twój królik przechyla często głowę, potrząsa nią, to jest to sygnał alarmowy i należy udać się do weterynarza.

Przyczyny

(1.) Jedną z nich jest Encephalitozoon cuniculi, pasożyt żyjący w mózgu, wątrobie i nerkach (przechylanie glowy to jeden z objawow choroby).
Kolejne przyczyny to (2.) infekcja bakteryjna ucha wewnętrznego, przez bakterie pochodzące z "ciała" tzn. z innych oraganów (infekcje dróg oddechowych, Pasteurella), (3.) infekcja ucha wewnętrznego spowodowana przez roztocza w kanale zewnetrznym ucha (dlatego warto sprawdzać czystoœć uszu i w razie czego, zwłaszcza, jeœli królik się często drapie w uszy, pojœć do weterynarza). Dalej przyczyną mogą być (4.) uszkodzenia mechaniczne (upuszczenie, podnoszenie za uszy, stuknięcie o coœ głową w czasie biegu, zwłaszcza w panice).
(5.) udar, (6.) nowotwor, (7.) zaburzenia metabolizmu (8.) toksyny mogą też powodować takie objawy.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie zależy od właœciwie postawionej diagnozy i w zależnoœci od przyczyny choroby latwiej lub trudniej się leczy, ale generalnie są duże szanse na wyleczenie albo przynajmniej zatrzymanie objawów, choć niektóre króliki nie wytrzymują kuracji.

Jakkoliwek leczenie należy do weterynarz, są rzeczy, które można zrobić samemu.
Oko "dolne" często się nie zamyka i wyedy wymaga dodatkowgo nawilżania odpoiednim preparatem.
Ponieważ królik ma trudnoci z utrzymaniem równowagi, to trzeba go podnosić jak najmniej, może zaistnieć koniecznoœć przełożenia go do małego pudełka. Dół pudełka należy wymoœcić czymœ tak, aby mocz przeciekał na dół i pozostawiał królika suchego. Można popodpierać królika z boków, aby się nie przewracał (możliwe dalsze uszkodzenia). Bardzo ważne jest, aby królika w takim stanie transoportow do weterynarza w ten sposób unieruchomionego lekko, żeby w podróży nie poobijał się. Bardzo przydatne są miekkie maskotki.
Królik może mieć zmniejszony apetyt, należy do podsycać zielenina, natką pieruszki, marchewki, owocami. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać zdową dietę. Czasami w takiej sytuacji trzeba podawać pokarm po kawałeczku pod sam pyszczek, a w szczególnych przypadkach nawet karmić masą z rozmiękczonego granulatu (może być rozmiękczany ulubionym sokiem owocowym królika, rozgniecionym bananem, tym, co zachęci go do jedzenia). Karmić należy jak najczęœciej i podawać tyle, ile tylko jest w stanie zjeœć, aby nie dopuœcić do zatrzymania się układu pokarmowego. Jeœli królik zaciska zęby należy odczekać i spróbować za jakiœ czas.
I zawsze okazywanie dużo troski i sympatii bardzo pomaga cierpiącemu królikowi.

Czasami królikom, które zwycizko wychodzą z choroby pozostaje lekkie przekrzywienie głowy.

Zdecydowanie można choć częœciowo zapobiegać chorobom objawiającym się przekrzywianiem głowy: pilnowanie czystoœci uszu (roztocza wymagaja opieki weterynaryjnej, Lidka ma z tym problemy, ale leczenie jest bardzo proste, a nie dopuszcza się do grozniejszych sytuacji); natychmiastowa pomoc lekarska w przypadku infekcji dróg oddechowych pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby; chronienie królika przed sytuacjami, które mogą powodować paniczne ucieczki chroni przed urazami mechanicznymi (podobnie jak właœciwe trzymanie).

Na podstawie:

  • Head Tilt, Bruce C. Levine, Rabbits 2001-2002,
  • House Rabbit Hendbook, Marinell Harriman, 1995. s. 86
  • The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents, Harkness, Wagner, 1995, s. 146.
  • Head Tilt: Causes and Treatment, Sandi Ackerman, In consultation with Barbara Deeb, DVM, MS, strona House Rabbit Society http://www.rabbit.org/journal/3-8/head-tilt.html

 

data powstania tej strony na Uszatej: 10.05.2002


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com