do strony glownej wersji do druku
Uszy przedłużeniem duszy!

Tekst pochodzi ze strony: www.uszata.com
Uszata strona - Królik w domu


Wybrane choroby oczu
test pochodzi z Chochliczej strony

Króliki domowe mogą mieć rozmaite problemy z oczami. Czynniki, jakie mają wpływ na kondycję oczu królika są inne od tych, które wpływają na oczy psów, kotów czy innych małych zwierząt. Do najczęstszych przyczyn problemów z oczami u królika należą: niewłaœciwa dieta, infekcje bakteryjne, niewłaœciwa opieka (stan czystoœci w klatkach, kuwetach itp.), czynniki genetyczne. Oczy królika otwierają się w okresie ok. 10 dnia jego życia.

 • Zapalenie spojówki - według literatury spowodowane jest ono przez Pasteurelle i Staphylococcus sp.
  Z doœwiadczenia wiadomo, iż inne bakterie są częstszymi przyczynami zapalenia spojówek: Pseudomonas, Streptococcus sp. W dodatku te bakterie mogą powodować także inne choroby, takie jak: zapalenia płuc, zapalenia ucha œrodkowego czy infekcje w innych częœciach organizmu.

  Jesli zapalenie spojówek wywołane jest przez Pasteurelle, niestety prognozy na wyleczenie nie są dobre. Niektóre króliki mają skłonnoœć do chronicznych powrotów tej choroby, wtedy odpowiednia terapia antybiotykowa jest zazwyczaj pomyœlna.

 • Owrzodzenie rogówki - jest to dokładnie zadraœnięcie, rana w zewnetrznej warstwie oka czyli rogówce. Królik może w takim przypadku często mrugać powieką badŸ niechętnie otwierać skaleczone oko, często je mrużyć.
  W takim przypadku należy udać się do weterynarza, królik niewątpliwie odczuwa ból.
  Owrzodzenia oka dzielą się na dwie kategorie:
  • powstałe wskutek czynników zewnetrznych czyli: trauma (mechaniczne uszkodzenie tkanki powstałe przez np. podrapanie przez inne zwierzę), niewyleczona infekcja, ciała obce mogące się dostać do oka (kawałki siana, piasek bądŸ kurz).
  • powstałe wskutek działania czynników wewnętrznych czyli problemów zdrowotnych organizmu.
  Dokładne zdiagnozowanie owrzodzenia rogówki wymaga wielu badań, zaœ leczenie to niejednokrotnie częste wizyty
  u weterynarza. Owrzodzenie rogówki jest do wyleczenia, o ile zostały dobrane odpowiednie leki.
 • Zablokowane kanały łzowe - problemy z zębami ( tzw."przerastające zęby" i inne schorzenia zębów, o których możesz przeczytać tutaj) czy stan zapalny mogą zablokować kanały łzowe królika. (Bardzo rzadko zdarza się by kanay łzowe były całkowicie zaroœnięte, tak jak to miało miejsce u Pompona - dopisek Anuszki)
  Kanał ten rozciąga się od ucha (zewnętrzny róg oka) i ciągnie się poprzez nos nawilżając mgiełka oczy królika, aby w ten sposób chronić delikatną powierzchnię oka (dlatego między innymi kiedy płaczesz, jesteœ także zakatarzony).
  Króliki mają jedynie jeden kanał w oku, dlatego też jest on podatny na blokady. Łzy zamiast nawadniać oko spływają po pyszczku i zostawiają mokre œlady pod okiem, może w takiej sytuacji dojœć do podrażnien w okolicy oka. Zanim kanał zostanie odblokowany - co niejednokrotnie wymaga kilku wizyt u weterynarza - powinieneœ delikatnie wycierać okolice oka kilka razy dziennie, aby usunąć klejące się, słone łzy lekko zwilżonym gazikiem.
 • Jaskra - jest to schorzenie powstałe wskutek zwiększenia ciœnienia œródocznego powodującego uszkodzenie siatkówki. Normalne ciœnienie œródoczne wynosi 15 -25 mmHg. Przy jaskrze to ciœnienie wzrasta do 26- 95 mmHg
  i jeœli trwa przez długi okres czasu, może spowodować œlepotę. Białe króliki nowozelandzkie mają dziedziczną skłonnoœć do tej choroby i rozwija się ona u nich w okresie 3 - 6 miesiąca życia. Jest wiele leków skutecznie walczących z jaskrą, jednakże w przypadku królików leczenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Jest to schorzenie, które wymaga powtarzającej się kuracji antybiotykowej i regularnych wizyt u weterynarza - okulisty.
  W niektórych przypadkach zalecana jest operacja, w inna zaœ opcją jest wpuszczanie antybiotyku do oka.

 • Katarakta - jest to zmętnienie soczewki oka; może być ono częœciowe badŸ całkowite powodujące w rezultacie œlepotę. Katarakta (zaćma) może pojawić się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt - w tym u królików.
  Przyczyny katarakty mogą być wielorakie: wada wrodzona powstała pod wpływem czynników dziedzicznych; może się pojawić w póŸniejszym okresie wieku; może być następstwem przebytych chorób (jaskry, chorób siatkówki i innych urazowych chorób oka, a także chorób organizmu, jak np. cukrzyca; może także powstać pod wpływem złego odżywiania. Soczewka staje się coraz bardziej tepa (mętna). Owe zamglenie może postepować do momentu, kiedy mniej œwiatła dociera do wrażliwej siatkówki z tyłu oka i słabnie możliwoœć widzenia. Skorygować problem może operacja oka.

  Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku podejrzenia katarakty u królika, jest wizyta u weterynarza - okulisty. Soczewka jest bardzo ważnym ogniwem w całym systemie gałki ocznej; weterynarz powinien zdiagnozować całe oko królika. Nie wszystkie rodzaje zaćmy prowadzą do całkowitej œlepoty. Jeœli u Twojego królika została zdiagnozowana katarakta, a wydaje się, że widzi, to powinien mieć przeprowadzoną operację. 90-95% królików przechodzi taką operację z bardzo pomyœlnym rezultatem. U królików katarakta wystepuje na szczescie znacznie rzadziej, niż u psów.

Jak żyć z niewidomym królikiem?

Jeœli obudziłbyœ się rano i nie mógłbyœ widzieć, co musiałbyœ zrobić? Przede wszystkim pamiętałbyœ rozkład swojego mieszkania jak i przedmiotów w nim obecnych. Twój królik także się powoli nauczy rozpoznawać pewne rzeczy na pamiec
z pomocą innych aktywnych u niego zmyslów (dotyk czy wech). Kilka wskazówek dla opiekunów królików, które straciły możliwoœć widzenia lub ich wzrok znacznie się osłabił:

 • Przede wszystkim niewidomy królik nie musi być uœpiony; poradzi sobie dobrze bez wzroku i nadal będzie Twoim ukochanym zwierzątkiem, o ile mu w tym pomożesz.
 • Nie przestawiaj nagle mebli, codziennych sprzętów domowych, a także akcesoriów królika. Królik pogubi się
  z orientacją na terenie domu. Wszelkie zmiany wprowadzaj powoli, małymi krokami, aby królik mógł powoli je zaakceptować.
 • Nie zmieniaj pozycji jego miski, miejsca na siano, pojemnika na wodę, czy ustawienia kuwety, bo królik będzie zdezorientowany.
 • Na początku zagrodŸ schody, a także inne elementy mieszkania stwarzające niebezpieczenstwo dla niewidomego królika. W przypadku niewidomych królików najtrudniejszą przeszkodą do pokonania były właœnie schody, niektóre króliki w miarę upływu czasu nauczyły się dosyć dobrze z nimi radzić.
 • Nadal poœwięcaj swojemu królikowi dużo czasu na codziennych zabawach, nie dopuœć, aby królik wpadł w depresje.

 

Zródla tego artykulu:

Ta strona powstala na chochliczej w kwietniu 2003
Data dołączenia artykułu do Uszatej: 27 grudnia 2004.

 


do góry


Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2006
Copyright 2000-2007, Anna Marczewska www.uszata.com

kontakt: anuszka@uszata.com