Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

początkiklatka kuwety podróże agresja spacery upały zabawy
towarzystwo dla królika zabezpieczanie domu kiedy królik odchodzi... króliki długowłose -
nowość!

Wskazówki dla początkujących opiekunów króliczków domowych

do drukuwydrukuj ten artykuł

Lidka - pierwsze zdjecie w domu - www.uszata.com W artykule Zanim kupisz... zostały omówione wstępne warunki opieki, jakie należy rozważyć przed przyniesieniem do domu królika.

Klatka przygotowana, jedzenie gotowe, ale co dalej? Królik został przyniesiony do domu, ale jak się nim zajmować na co dzień? Jak sprawić, żeby stał się wesoły i towarzyski, załatwiał się w kuwecie? Jak sprawić, żeby był przytulny, jak w opowieściach właścicieli królików? Mam nadzieję, że ten tekst pomoże odpowiedzieć choć na część z tych pytań.

Artykuł jest ilustrowany pierwszymi zdjęciami Lidki w naszym domu. Początkowo Lidka miała miała zawsze prawe ucho opadnienięte i nawet teraz, gdy jest zestresowana, to to ucho jej opada. To pierwsza publikacja tych zdjęć odnalezionych po ponad dwóch latach! Zdjęcia pokazują, że Lidka od początku była dużym króliczkie - można porównać jej wielkość z butelkami Nałęczowianki.

Początki

Przez pierwszych kilka dni pozwól królikowi zapoznać się z klatką i daj mu poczuć, że to jego dom. Postaraj się zwalczyć w sobie ochotę do wypuszczenia go, żeby sobie pobiegał. Królik powinien zostać wpuszczony do przygotowanej klatki, w której czeka na niego kuweta z wyściółką, siano, woda i ewentualnie miska z pokarmem, jakim był dotąd karmiony. Jeśli królik był karmiony niezdrową mieszanką, w ciągu pierwszego tygodnia stopniowo mieszaj dotychczasową karmę ze zdrowym granulatem, aby przywykł do zmiany.

Nauka czystości

Jeśli królik jest niemłody i został wcześniej nauczony czystości, to wypuszczanie można zacząc następnego dnia. Warunkiem wypuszczenia królika na pierwszy spacer jest jego załatwianie sie w klatce do kuwety (siusiu i wiekszość bobków). Aby zachęcić królika do załatwiania się w kuwecie należy wysypać ściółką tylko kuwetę lub róg klatki, pozostawijąc resztę podłogi czystą. Większość królików zrozumie tę sugestie, inne potrzebują zachęty w postaci przesypywania nieczystości pozostawionych poza kuwetą/ kącikiem toaletowym do nich. Zapach powinien zasugerować króliczkowi, gdzie się załatwiać.

Młode króliczki uczą się czystości wolniej niż dorosłe i trzeba mieć do nich trochę cierpliwości. Jeśli królik wybierze inny róg klatki do załatwiania swoich potrzeb - lepiej mu ulec, niż z nim walczyć. Należy przesunąć kuwetę w ten róg.

Dopiero, kiedy królik właściwie załatwia się w klatce, może być stopniowo wypuszczany na zewnatrz, najpierw na ograniczoną powierzchnię np. ogrodzoną, gdy się nauczy tutaj zachowywać czystość, obszar do biegania można powiększać. Jeśli nie można stopniowo zwiększać królikowi obszaru do biegania, należy postawić mu kilka dodatkowych kuwet poza klatką.

Poczytaj więcej o nauce czystości.

Oswajanie

Większość świeżych właścicieli królików chiałoby jak najszybciej móc przytulać się do swojego króliczka. Tutaj wszystko zależy od tego, jak strachliwy jest nowy domownik. Jeśli królik jest odważny i był przyzwyczajony do ludzi, to pozwoli głaskać się w klatce. Oczywiście należy dać mu przynajmniej dzień spokoju po przyniesieniu do do domu, odczekać z dotykaniem przynajmniej do następnego dnia, aby go dodatkowo nie wystraszyć. Jeśli królik okazuje strach, należy ograniczyć z nim kontakt przynajmniej, dopóki nie oswoi się z klatką. Nigdy nie należy dotykać królika, który tupie lub rzuca sie na człowieka. To oznacza, że królik jest w wielkim stresie i może sobie człowieka skojarzyć z tym stresem na dłużej.

Lidka nasluchuje w kaciku - króliki - www.uszata.comPrzez kilka początkowych dni lub tygodni nawet, należy stopniowo przyzwyczajać królka do siebie. Króliki nie cierpią głośnej muzyki czy telewizji (cichszą zniosą całkiem dobrze). W obecności królika dobrze jest dużo mówić, aby przyzwyczajać go do naszego głosu, ale nie należy krzyczeć, stukać ani wydawać innych gwałtowych odgłosów.

Kiedy już królik zostaje wypuszczany z klatki, początkowo należy go nadzorować. Najlepiej usiąść na podłodze (czytająć, oglądając telewizję) i obserwować zachowania królka. Króliki, które długo przebywały w klatce, początkowo zazwyczaj mają wielką ochotę do podskakiwania, biegania i innych ćwiczeń fizycznych. Większość królików na poczatku udaje się też na zwiedzanie swojego nowego terytorium. Obchodzą uważnie całe pomieszczenie, obwąchują wszystkie kąty, sprzęty, pocierają je brodą, zostawiając swój zapach, który, na szczęście, jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka.

Większość królików na tym etapie jest bardziej zainteresowana otoczeniem niż człowiekiem. To wspaniały okres, kiedy można obserwować naturę swojego nowego przyjaciela, czy jest odważny czy raczej nie, czy lubi gryˇć przedmioty (należy pilnować pilotów, książek, a kable lepiej zawszasu pochować w rurki ochronne). Z czasem królik zaczyna interesować się również człowiekiem (może to trwać od kilku godzin do kilku miesięcy), na początku obwąchiwać go, być może skakać po nim, z czasem kladzie się blisko swojego opiekuna. Powoli można próbować głaskac królka, ale jeśli ucieka, nie należy zmuszać go do tego. Większość królików potrzebuje czasu, żeby pozwolić sobie na takie zażyłości.

podnoszenie krolika: trzeba przytrzymac przednie lapki jedna reka, a druga podlozyc pod tyleczek - Niko - kroliki - www.uszata.comCzasami zdarzają się wyjątkowo nieśmiałe króliki, które przez wiele tygodni pozostają nieufne wobec swoich właścicieli. Nie należy się tym zrażać. Ciekawość i potrzeba kontaktu zawsze w króliku bierze góre nad nieśmiałością, jeśli tylko właściciel ma dość cierpliwości i delikatności. W ekstremalnych wypadkach można królika zawijać w ręcznik (bardzo ostrożnie, najlepiej z pomocą drugiej osoby, aby wyrywający się królik nie połamał sobie kręgosłupa ani nie podrapał podnoszącej go osoby), brać na kolana lub na stół, głaskać po samym nosie przez 15 minut, po czym dać mu jakiś przysmak (gałązkę natki pietruszki, kawałeczek jabłka, a dla młodych króliczków - suszoną natkę) i wypuścić. Operację należy powtarzać do czasu, aż królik wyraˇnie przestanie sie bać kontaktu i zacznie kojarzyć głaskanie z przyjemnością. Króliki, które takie operacje stresują jeszcze bardziej, należy zostawić w spokoju. Niektóre króliki, które od małego były przyzwyczajane do dotykania i podnoszenia przez człowieka mają łatwiejszy start. Prawidłowo należy królika podnosić jedną ręką przytrzymując przednie łapki od strony klatki piersiowej, drugą podtrzymywać go od dołu, utrzymując kręgosłup w bezpiecznej pozycji.

Pamiętaj spędzać jak najwięcej czasu na podłodze, by królik mógł Cie dobrze poznać. Nie rób nic na siłe. Nigdy nie łap królika w sposób, który go wystraszy, nie biegaj za nim, bo zostaniesz "wilkiem", a nie przyjacielem. Do klatki zachęcaj jedzeniem raczej lub poczekaj, aż królik sam tam pójdzie, dopiero wtedy go zamykaj. Poproś kogoś, żeby pomógł Ci zagonić królika powoli do klatki (można używać koca, by odcinać drogę). Rób to tak, by klatka kojarzyła się ze schronieniem, nagrodą, a nie karą.

Żywienie

od malenkiego Lideczka miala tendencje do obgryzania - królik - www.uszata.comKarm królika rozsądnie. Karma nie powinna stać w miseczce cały czas, ale królik powinien się najadać w czasie pór karmienia, bardzo jest to ważne w przypadku młodych królików. Starszego królika karm tak, by nie chudł ani nie tył. Królik zawsze musi mieć świeżą wodę w miseczce i siano w karmiku (może być podawane na podłodze kaltki), podawane wielokrotnie w ciągu dnia.

Sprzątanie

Nie niepokój królika, kiedy jest w klatce, a zwłaszcza, kiedy korzysta z kuwety. Sprzątaj codziennie (niektórzy sprzataja rzadziej, jednak codzienne sprzątanie zapobiega brzydkim zapachom), kiedy królik jest poza klatką. Królik może przyjść do Ciebie zobaczyć, co robisz, ale większość królików nie ma nic przeciwko sprzątaniu im.

Jeśli poświęcisz swojemu królikwi dużo czasu, na pewno stopniowo oswoi się z Toba i jego przywiązanie wzrośnie. Nie należy się zrażać początkowym okresem, kiedy królik wydaje sie niezainteresowany. On po prostu sprawdza, czy może Ci zaufać. Pamiętaj, że króliki są indywidualistami i Twój królik może inaczej okazywać zainteresowanie Toba, niż królik znajomych. Są króliki, które lubią być głaskane w klatce i takie, które poza, a nawet takie, które pozwalają się dotykać tylko leżąc w określonym miejscu w pokoju. Obserwuj królika. Poznawaj jego zwyczaje, naucz się rozróZniać, co mu sprawia przyjemność (wykorzystaj to) i czego nie cierpi. Respektuj jego charakter.

Zdrowie

Na początku, dopóki nie poznasz dobrze królika, możesz mieć trudności z rozpoznaniem, czy jest zdrowy, czy nic go nie boli. Sygnały takie jak zmniejszenie się wielkości kupek lub ich brak, odmawianie jedzenia lub picia, apatia, krew w moczu to sygnały bardzo poważne, natychmiast skontaktuj sie z weterynarzem lub przynajmniej zapytaj osoby bardziej doświadczone, które pomogą Ci zinterpretować zachowanie Twojego królika. Kiedy królik głośno zgrzyta zębami w pozycji, która nie świadczy o relaksie, skonsultuj się z kimś, kto pomoże Ci określić, czy to oznaka bólu.

Zaplanuj też pierwszą wizytę u weterynarza wtedy, kiedy królik jest zdrowy. Poszukaj odpowiedniego weterynarza wcześniej, kiedy królik zachoruje, możesz nie mieć już na to czasu.

Bądˇ delikatny!

Obchodˇ się ze swoim królikiem delikatnie. Pamiętaj, że możesz mu uszkodzić delikatny kręgosłup, niewłaściwie go podnosząc. Najlepiej podnosic królika jedna ręką przytrzymując go za klatkę piersiową, a drugą podtrzymując tyleczek. Nigy nie podnoś za uszy lub skórę na karku! Glaskaj do delikatnie, nigdy pod włos. Króliki lubia być glaskane w pyszczek, uszy, wzdłuż karku i w boczki, drapane za uszkami i na policzkach. Nigdy nie drażnij go pod brodą - to czułe miejsce, gdzie znajdują się gruczoły zapachowe królika!

Nigdy nie karz królika, bo będzie się Ciebie bał. Jeśli robi coś złego, np. gryzie ksiązkę, odciągnij jego uwagę głaskając go, oferując mu smakołyk w kuwecie lub coś do zabawy.

Często zadawane pytania:

Lidka lubila odpoczywac w swojej  klatce, na poczatku nie miala kuwety - kroliki - www.uszata.com1. kuweta - tak czy nie?
niektórzy są zwolennikami kuwety w klatce, inny urządzają kącik toaletowy bezpośrednio na podłodze klatki - to nie ma znaczenia. Kuwetę łatwiej jest sprzątać, można ją łatwo wyjąć z klatki, wypróżnić i umyć. Klatka jest mniej wygodna do sprzątania. Poobserwuj, co Twoj królik akceptuje.

2. miseczka czy butelka?
bez znaczenia, najważniejsze, by królik pił wystarczająco. Większość królików, o ile nie jedzą dużych ilości zieleniny, pije bardzo dużo. Jeśli królik mało pije (trudno określić "mało", gdyż zależy to od rodzaju diety i wielkości królika, 1/4-1/2 szklanki to minimum), zamień butelkę na miseczkę. Wielu właścicieli preferuje butelki, gdyż zapewniają czystą wode. Trzeba jednak pamiętać o codziennym zmienianiu wody i myciu buteli, aby nie rozwijały się w niej chorobotwórcze bakterie. Ja (i moje króliki) preferujemy jednak ciężkie, gliniane miseczki, które można szybciej umyć, napełnić, a wydaje mi się, że króliki chętniej z nich pija. Tego lata moje dwa króliki wypijały dziennie litr wody!

3. jak unikać przykrego zapachu z klatki?
sprzatajać często, najlepiej codziennie. Odchody zdrowego królika powinny być prawie bezzapachowe, to rozkładajace siE odchody wydzielają charakterystyczną, nieprzyjemną woń. Nie ma powodu, dla którego Twój dom miałby słynąć z "zapaszku", chyba, Ze nie sprzątasz. Brzydki zapach zdarza się królikom niewłaściwie karmionym, chorym i niewykastrowanym, które chcą znaczyć swoje terytorium.

Pamiętaj dostarczać swojemu królikowi właściwy, zdrowy pokarm, zapewniać mu dużo biegania i kontaktu ze sobą, a na pewno stanie się wspaniałym, ufnym domownikiem, zaskakującym swoimi zdolnościami do uczenia się, przywiązaniem i dobrym humorem.

do gory

data powstania tej strony na Uszatej: 15.11.2002

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com