Uszata Strona - link do strony glownej Do dzialu dieta

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

O żywieniu:

wstęp i podstawowe zasady

system pokarmowy królika

królicza dieta

podstawowe błędy żywieniowe

choroby powstające w wyniku złego żywienia

własne warzywa z ogródka dla królika

 

kroliki powinny jesc jak najwiecej siana

Wstęp

W przypadku kotow i psów różnorodność gotowego jedzenia oraz wiedza na temat zdrowego ich odżywiania jest ogromna. Niestety, wiedza na temat prawidłowego żywienia królików nie jest w Polsce powszechna nie tylko wśród właścicieli królików, ale nawet zdarza się, że u weterynarzy. Również gotowe pokarmy znajdujące się na polskim rynku, nie zawsze odpowiednie dla królików, ale posiadające zachęcające opakowania, powiększają ten galimatias. Samo zagadnienie żywienia królików jest bardzo rozległe i dlatego obejmuje tak wiele różnorodnych artykułów, jak widac powyżej.

Chociaż badania nad dietą królików prowadzone były raczej w kierunku wzrostu "produkcyjności", a nie "długowieczności", nawet one pomagają nam się rozeznać w tym, czy sposób, w jaki karmimy króliki, nie przyczynia się do powstawania różnych chorob. I chociaż nie jest możliwe powiedzenie z całkowitą pewnością, jaka będzie najlepsza dieta dla konkretnego królika, to doświadczenia ostatnich lat pomagają stwierdzić, co jest lepsze, a co gorsze. Chciałabym też zaznaczyć, że spotkacie się na pewno z różnymi opiniami na temat żywienia królików, ocena należy do Was!

Obecna wersja artykułów o żywieniu jest poprawiona i rozszerzona, jest też bardziej krytyczna w stosunku do wielu aspektów żywienia królików. Jak zwykle informacje czerpałam z różnorodnych zródeł, wszystkie są wskazane w dziale linki. W szczególności w czasie tworzenia tych artykułów korzystałam z publikacji internetowych i drukowanych HRS, magazynu Rabbits (nr 5, 6, 7), oraz książek "Why Does My Rabbit...?" Anne McBride i "The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents" Harknessa i Wagnera, "Textbook of Rabbit Medicine" Frances Harcourt-Brown, a także internetowej strony carrotcafe. W nowszych artykułach dokładniejsze ˇródła są podane zawsze na dole artykułu.

Chciałam też niniejszym oznajmić, że moja królica Lidka od zawsze jest trzymana na podanych tu zasadach i, jak do tej pory, jest zdrowa, nie tylko nie umarła z głodu, ani nie umiera, jak czasami dowcipnie niektórzy sugerują, ale udało jej się nawet osiągnąć stan otyłości, co widać na zdjęciach. No dobrze, ta otyłość należy już do jej pięknych wspomnień :-)))
Drugi z naszych królików, Niko, ma niezwykłe wrażliwe jelita i, ponieważ jest chorowity i ma tendencje do nagłego zrzucania wagi, potrzebuje szczególnej uwagi w doborze składników pokarmowych. Trzeci nasz królik, Kiwi, jest rasy Jersay Wooly, czyli długowłosą miniaturką, potrzebuje wyraˇnie więcej składników pokarmowych do hodowania swojego pięknego futerka. W ciągu minionych lat opiekowałam się również królikami tymczasowo (fosterowanie dla organizacji Rabbit Resue) i pracuję z królikami jako wolontariuszka w schornisku dla zwierząt w Montrealu.
Te doświadczenia pomogły mi zrozumieć problemy pokarmowe królików i dopinguja mnie do dalszego poszukiwania informacji.

Podstawowe zasady:

  1. króliki są wegetarianami przystosowanymi do spożywania dużej ilości niskokalorycznych pokarmów.
  2. podstawą diety królika powinno być siano i zielone warzywa; granulat, choć pomocny, nie zastąpi siana i warzyw! nie powinien cały czas stać w misce!
  3. siano i woda powinny być dostępne cały czas, granulat tylko w porach karmienia (dwa-trzy razy dziennie).
  4. nigdy nie karm królika sianem, które jest spleśniałe!
  5. gotowe pokarmy wcale nie są dla królika najlepsze, cokolwiek jest napisane na opakowaniu! powinny stanowić tylko część diety; z gotowych pokarmów granulaty są lepsze od mieszanek z ziarnem
  6. unikaj kupowania dużej ilości pokarmu na raz, również gotowych karm, trzymaj je w chłodnym i zacienionym miejscu. Duże słoiki trzymane z dala od słońca są wygodne w przechowywaniu granulatu.
  7. króliki nie powinny jeść ludzkiego jedzenia (zwłaszcza słodyczy!), ani jedzenia przeznaczonego dla innych zwierząt (gryzoni, w tym świnek morskich, podjadać kotom lub psom, itd. itp).
  8. karm królika regularnie, codziennie o tych samych porach.
  9. zachowaj umiarkowanie w podawaniu smakołyków.
  10. unikaj przekarmiania królika!
  11. unikaj nagłych zmian w diecie, wprowadzania nowych pokarmów bez stopniowego przygotowania królika na zmianę!
  12. myj codziennie miskę / butelkę na wodę i miskę na pokarm.

Inne królicze strony o diecie.

Dla mnie sposób, w jaki dieta jest opisana na stronie o królikach, jest ważnym kryterium oceny danej strony. Tylko o dwóch stronach mogę powiedzieć, że wiadomości na nich podane są takie, z jakimi się zgadzam. Są to:

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com