Uszata Strona - link do strony glownej

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

początki klatka kuwety podróże agresja spacery upały zabawy
towarzystwo dla królika zabezpieczanie domu kiedy królik odchodzi... króliki długowłose -
nowość!

Podróżowanie z królikiem

Kiedy masz w planach podróż, czy to wakacjyjną, czy przeprowadzkę, musisz zaplanować, co zrobić z królikiem. Najlepiej jest zostawić go w domu pod opieką kogoś zaufanego, czasami jednak musimy podróżować z królikiem.
Kroliki mają różną osobowość i mogą z różnym natężeniem reagować na stres, ale musisz brać pod uwagę, że dla większości królików zmiana miejsca na nieznane, zmiana rutyny, rodzaju wody i pożywienia, temperatury powodują sytuacje stresowe. A stres wywołuje u kóolikow biegunkę i apatię lub agresję, odmowę jedzienia.
Jeśli dokładnie zaplanujesz podróż, możesz zmniejszyć ten sters.

Zostawienie królika

Jeśli planujesz wyjazd na weekend albo dluższe wakacje, to jest kilka możliwościale najlepiej

ZOSTAW KRÓLIKA W DOMU


Poszukaj odpowiedzialnego przyjaciela, który zna Twojego królika, albo znajdˇ kogoś, kto za pieniadze może się zajać opieką nad zwierzęciem, kogoś, kto zna króliki i przyjdzie raz lub dwa razy dziennie.
Zaaranżuj spotkanie opiekuna z Tobą i królikiem aby wyjaśnić zasady opieki i Twoje oczekiwania. Zostaw listę z instrukcjami dotyczącymi karmienia i sprzątania, objawów choroby, telefon do weterynarza lub innych osób, ktore mogą udzielić rady na temat królikow. Dzienne porcje warzyw i owoców mogą być przygotowane w zamykanych woreczkach foliowych i przechowywane w lodówce do tygodnia (natka pietruszki i marchewki, selery, tylko to, do czego królik był przyzwyczajony już przed Twoją podróżą).

Opiekem dla królika może byc ktos z rodziny, sąsiad lub przyjaciel, ale także możesz poszukać kogoś za pośrednictwem lokalnego stowarzyszenia do opieki nad zwierzętami albo weterynarza.

Za

  • królik będzie przebywał w znanym mu otoczeniu
  • żywienie będzie podobne do tego, do czego jest przyzwyczajony
  • cisza
  • jesli opiekunem będzie ktoś znający się na królikach, to prędzej zauważy oznaki ewentualnej choroby
  • królik nie jest wystawiony na kontakt z nieznajomymi zwierzętami, jak może mieć to miejsce w pensjonacie dla zwierząt

    Przeciw

  • królik może czuć się opuszczony, zwłaszcza, jeśli jest jedynym zwierzęciem w domu
  • królik może nie wychodzić z klatki, jeśli był w niej zostawiony
  • jeśli sąsiad lub opiekun będzie przychodzil tylko raz dziennie, to przez większość czasu królik będzie pozostawiony bez opieki, mogą się wydarzyć różne wypadki, oznaki choroby mogą być zauważone za póˇno, a nadto ciężko jest wtedy przestrzegać rutyny, do jakiej zwierzę jest przyzwyczajone
  • jeśli masz inne zwierzęta (koty czy psy), które zostawiasz w domu, musisz tak zaaranżować przestrzeń, by nic się nie stało królikowi

Pozostawienie królika u kogoś w domu

Jeśli masz kogoś zaprzyjaˇnionego, u kogo możesz umieścić zwierzę na czas swojej nieobecności, to warto się zastanowić nad taką możliwością

Za

  • jeśli osoba, która zajmie się królikiem zna go wcześniej, może latwiej zauważyć symptomy choroby
  • królikowi będzie poświęcone więcej uwagi niż przy dochodzącym opiekunie
  • królik żyjący w klatce może zażywać więcej ruchu, niż gdyby pozostał w domu

     

    Przeciw

  • królik będzie w nieznanym miejscu
  • inne króliki lub zwierzęta mogą go niepokoić
  • musiałbyś przenieść klatkę i akcesoria swojego królika

Pozostawienie u weterynarza lub w pensjonacie zla zwierząt

To prawdopodobnie najmniej porządana opcja. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, powinieneś wziać pod rozwagę parę rzeczy:

  • poproś, aby Ci pokazano, gdzie będzie przebywał Twój królik. Najlepiej byłoby, gdyby królik pozostawał w pomieszczeniu, gdzie nie ma kotów ani psów. Jeśli królik będzie musiał przebywać w pomieszczeniu dla kotów, jego klatka nie może stać w bezpośrednim sąsiedztwie kociej klatki.
  • poproś o pozwolenie przyniesienia swojej klatki, zmiana dla królika będzie mniejsza
  • opiekun powinien znać się na królikach

Za

  • weterynarz powinien wykryć wszelkie ewentualne oznaki choroby i pomóc w takim przypadku

    Przeciw

  • może nie być łatwo znaleˇć odpowiednie miejsce, które będzie miało pomieszczenie, gdzie nie ma kotów i psów
  • ludzie zajmujący się psami nie mają doświadczenia z królikami, a zwłaszcza z królikami domowymi
  • nieznajome miejsce i hałas, jaki robią zdenerwowane zwierzęta może być niesłychanie stresujący dla królika
  • królik najprawdopodobniej nie będzie miał okazji wyjść z klatki
  • personel najprawdopodobniej nie będzie się zajmował indywidualnym karmieniem i czyszczeniem klatki
  • może być kosztowne, zwłaszcza, jeśli do opieki oddasz też inne zwierzęta

Zabranie królika ze sobą

Jeśli jedziesz na dłuższe wakacje i planujesz sporo zwiedzania, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli zostawisz królika w domu. Jeśli jedziesz na dłuższe wakacje (miesiąc lub więcej) i zatrzymasz się u przyjacioł lub krewnych, wtedy możesz zastanowić się nad zabraniem królika ze sobą. Musisz oczywiście upewnić się wcześniej, że Twoi gospodarze nie będą mieli nic przeciwko temu i że nikt na miejscu nie będzie miał alergii na królika.
Jeśli się wyprowadzasz, to oczywiście musisz też zaplanować przeprowadzkę dla królika. Ludzie przewożą króliki na wielkie odległości, wymaga to tylko zrobienia planów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jeśli Twój królik nie jest przyzwyczajony do jazdy samochodem zacznij brać go na regularne przejażdżki tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Zacznij od 30min raz lub dwa razy w tygodniu, umieść królika w przenośnej klatce dla zwierząt. Sprobuj przejechać się parę razy dłużej (1-3h).
Pamiętaj! nie zostawiaj nigdy królika w nagrzanym samochodzie!
Postaw klatkę na kocu lub innym materiale, który zminimalizuje drgania i zabezpiecz klatkę przypinając ją do boków samochodu.

W czym przewozić

Klatki do transportowania zwierząt domowych

Prawdopodobnie najlepsza jest mała klatka dla królików albo po prostu kartonowe pudełko (tylko na bardzo krótkie przenosiny, nawet małe króliki są wystarczająco duże, aby wygryˇć w pudle dziurę i uciec, a jeśli się wysika do pudełka, to przemięknie i podłoga może po prostu odpaść). Stała klatka Twojego królika może też do tego służyć, jeśli jedzie się daleko i ma się dość miejsca na ustawienie tej klatki w samochodzie.

Przy przewożeniu królika publiczymi środkami transportu należy bezwzglednie postarać się o bezpieczna klatke. Lepiej jednak w ogóle tego unikać, gdyż królik będzie się bał nie tylko hałasu, jaki robi pojazd, ale także rozgardiaszu, jaki robią ludzie (to jest dla królikow o wiele bardziej stresujace od hałasu maszyn).

Co zabrać

  • butelkę/miseczkę na wode (króliki podczas transportu rzadko jedzą lub piją, można probować je do tego zachęcać podczas postojów)
  • zapas jedzenia, siana, wody
  • gazety, zmiotkę i szufelkę, torby na śmieci, ocet (do czyszczenia,) ręczniki papierowe (nie ma co liczyć, ze wypadki się nie zdażą)
  • lód i ręczniki w czasie gorącej pogody dla ochładzania królika
  • certyfikat zdrowia - będziesz go potrzebować, jeśli podróżujesz z królikiem samolotem do innego kraju. Jeśli jedziesz do innego kraju powinieneś również dowiedzieć się dużo wcześniej o wszelkich procedurach związanych z przewozem zwierząt, gdyż może być wymagana kwarantanna, czasem tak długa (6 m-cy na Wyspach Brytyjskich), że warto rozważyć zabieranie królika ze sobą.
  • Przygotuj się na nagłe wypadki. Zapisz na króliczym uchu (nietoksycznym pisakiem) numer telefonu do zaufanego przyjaciela lub rodziny. Napis zniknie, ale będzie chwilowym dowodem osobistym królika.
  • książkę o królikach - może nagle zachorować w czasie pobytu poza domem i będziesz wiedział, na ile poważne są obiawy

Pobyt w hotelu

  • dowiedz się wcześniej, czy w danym miejscu można zatrzymać się z królikiem. Często bywa tak, że o ile właściciele hoteli i pensjonatów nie zgadzają się na psa czy kota, to mogą zgodzić się na królika, jeśli pozostanie on w klatce lub w wyznaczonym pomieszczeniu. To może być całkiem dobrym rozwiazaniem. Możesz próbować przekonać niezdecydowanego właściciela uświadamiajac mu, że królik jest zwierzęciem cichym, a zatem nie bedzie zakłócał spokoju innym klientom, a zamkniety w klatce nie będzie mógł narobić szkod
  • jeśli to możliwe, postaraj się, aby dostać pokój bez dywanów czy wykładzin
  • wypuszczaj królika tylko na spacery w łazience - nie narobi tam szkód
  • pozostawiaj na drzwiach wywieszkę "nie przeszkadzać". Właściciele hoteli często są pozytywnie nastawieni, jeśli ustali się z nimi czas, kiedy przychodzi sprzątaczka i zabierze się na ten czas królika z pokoju. Wtedy też królik nie jest narażony na hałas odkurzacza i strach przed obca osoba.
  • pamietaj, że jeśli pozostawisz po sobie dobre wrażenie, inni właściciele królików też będą mogli w przyszłości bez problemow zatrzymać się w tym samym miejscu. Staraj się wytworzyć wrażenie królika przyjaznego ludziom. Czytałam kiedyś o pewnej linii lotniczej, która po niemiłej przygodzie z królikiem, który uciekł z nie dość zabezpieczonej klatki zarobił sporo zamieszania w kabinie pasażerskiej, postanowiła zakazać przewozu królików!!!
  • pamiętaj, że osoby, które spotkasz w podróży, mogą być uczulone na sierść królików - nie narażaj innych na zbedny kontakt z Twoim zwierzakiem (królik tez bedzie czuł się lepiej nie niepokojony przez obce osoby)

Pobyt u kogos w domu

W zasadzie trzymaj się tych samych reguł, jak przy pobycie w hotelu. Pamietaj, że korzystasz z czyjejś gościnności, więc staraj się jej nie nadużywać.

Podróżwanie z królikiem za granicę lub wwóz królika do Polski z innego kraju

Ponieważ przepisy dotyczące wwozu i wywozu zwierząt zmieniają się co jakiś czas, należy sprawdzić aktualne przepisy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: http://www.wetgiw.gov.pl/ (linki po lewej stronie: "przywóz" i "wywóz"). Należy pamiętać, że zasady przewozu zwierząt wewnatrz Uni Europejskiej są inne niż zasady przywozu królików do Polski z krajów spoza Uni Europejskiej. W sprawie wwozu królików do krajów spoza Uni Europejskiej należy się skontaktować z odpowednimi organami kraju docelowego.

do gory

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com