Uszata Strona - link do strony glownej Opieka

strona główna kim jest królik? zanim kupisz...
zdrowie dieta opieka FAQ apel
weterynarze Dzień Króliczków prawa zwierząt wydarzenia GALERIA Mapa Króliczych Zmysłów
o stronie
linki i literatura książka Gości
mapa strony piszą o nas... pomoc sąsiedzka

 
 

początkiklatka kuwety podróże agresja spacery upały zabawy
towarzystwo dla królika zabezpieczanie domu kiedy królik odchodzi... króliki długowłose -
nowość!

Zabezpieczenia przed uszkodzeniami i wypadkami

do drukuwydrukuj ten artykuł

Króliki trzyma się w domu aby na co dzień cieszyć się ich obecnoœcią. Najwięcej radoœci sprawiają króliki, które mogą swobodnie lub prawie swobodnie korzystać z mieszkania lub jego częœci, towarzysząc swemu opiekunowi w rozmaitych czynnoœciach. Króliki trzymane w klatkach są mniej aktywne, łatwiej wpadają w depresje i więcej jest z nimi obowiązków niż przyjemnoœci. Nie wspominając o tym, że trzymanie królika w klatce jest przeciwne jego instynktom i okrutne. Każdy królik powinien móc swobodnie biegać przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Dlatego wiedza o właœciwym zabezpieczaniu mieszkania jest niezbędna każdemu.

Króliki œwietnie się nadają do przebywania poza klatką w obecnoœci swoich opiekunów, a większoœć w sprzyjajacych okolicznoœciach w ogóle nie potrzebuje klatki, wystarczy im własny kąt z kuwetą, miskami i karmikiem na siano, a do tego ulubiony kąt na drzemkę. Trzeba jednak pamiętać o naturalnych uwarunkowaniach, że instynkt każe im kopać, podgryzać, szperać w zakamarkach, co może się przekładać na pogryzione kable elektryczne, książki, tapety itd. U niektórych królików ten instynkt jest bardzo słaby, u innych - bardzo silny. W naturze króliki mieszają w norach, co oznacza, że mogą być œwietnymi kopaczami - kanapa, wykładzina, chodniki stanowią dla niektórych królików pokusę nie do odparcia. W naturze obgryzają gałązki (to częœć ich diety), a zwisające kabelki bardzo je przypominają. Podgryzanie korzonków - to wgryzanie się w grube kable. W naturze te czynnoœci zajmują im większoœć czasu w porze żerowania, w domu będą się więc zachowywały podobnie. Kiedy więc królik kopie dziurę w kanapie, nie robi tego na złoœć, po prostu jest zajęty kopaniem nory.
Króliki to często zwierzęta ciekawskie, lubiące eksplorować swoje otoczenie, rearanżować ustawienie sprzętów i często nazywane są przez dowcipnych opiekunów "dekoratorami wnętrz". Zdarza się, że królik ma własną koncepcję, jak powinny wyglądać wzorki na tapecie, "wygładzają" kanty mebli, "przycinają" roœliny doniczkowe, wycinają dziurki w dywanach.

Należy pamiętać, że poza zniszczeniami, takie zachowanie może być dla królika niebezpieczne - kwiatki mogą być toksyczne, włókna z koców czy wykładziny mogą zatkać przewód pokarmowy, a prąd elektryczny może zabić królika, wpijającego zęby w kabel od grzejnika. Zabezpieczanie chroni więc zarówno Twoje mieszkanie, jak i samego zwierzaka.

Lidka wœród zabezpieczeń na kable (polaczenie elastycznych rurek (częœć giętka) i twardych (prawy dolny róg).
Za nią w rogu widać kosz z gazetami "kopalnię", która strategicznie zastawia też róg wykładziny, gdzie wczeœniej Lidka próbowała kopać.

Mieszkanie nie tylko można, ale wręcz trzeba zabezpieczać (stosownie do zachowań królika). Zabezpieczanie obejmuje ochronę kabli, czasami przearanżowanie ułożenia książek lub innych sprzętów, często - po prostu pilnowanie porządku (nie zostawianie rzeczy na podłodze). Pamiętaj jednak o tym, że królik biegający swobodnie po mieszkaniu prędzej czy póŸniej spowoduje jakieœ, najczęœciej niewielkie, szkody.

Rzeczy, na które należy zwracać szczególną uwagę:

  • kable powinny być ZAWSZE poza zasięgiem królika; wszystkie kable powinny być ukryte za meblami, listwami podłogowymi lub w rurkach plastikowych; pamiętaj o zastawieniu wejœcia za lodówke czy kuchenkę, o zwisających kablach telefonicznych czy "tymczasowych" instalacjach
  • roœliny powinny być ustawione poza zasięgiem królika
  • chemia domowa oraz niewłaœciwe dla królika jedzenie też muszą być niedostępne
  • książki - zawsze lepiej trzymać wysoko albo w oszklonych biblioteczkach a nie otwartych.
  • kanapy - uwaga, króliki mogą w nich kopać, szczególnie trzeba sprawdzać miejsca za kanapą, ukryte przed wzrokiem - królik może tam wykopywać dziurę do œrodka
  • odstawiaj lub dokładnie dosuwaj krzesła do biurek, stołów - po krzesłach króliki mogą się dostać na wyższe półki, biurka, stoły...
  • dywany, wykładziny, zwłaszcza na brzegach lub w rogach - jeœli królik je zaczyna gryŸć, można je przyłożyć czymœ ciężkim do czasu, aż zapomni (np. ciężką płytą ceramiczną, kamieniem)
  • meble - niektóre króliki meble niemal z definicji uważają za jedzenie; w innych pewne ustawienia mebli (zwłaszcza po przemeblowaniu) mogą wzbudzać chęć ich gryzienia
  • balkon - królik może zjeœć kwiaty balkonowe, ale trzeba też uważać, aby nie przeœliznął się między kratkami i nie spadł
  • torby, plastikowe siatki - królik może zaplątać się, a nawet udusić, jeœli w torbie będzie słodki zapach i będzie próbował się tam dostać.
  • schowki, szafy, miejsce pod wanną, pod łóżkiem - możesz tam trzymać przedmioty, które królik może zniszczyć, jesli się tam dostanie, a jeœli zje coœ nieodpowiedniego, może się pochorować.

Pamiętaj, że zdolnoœci niektórych królików we wciskaniu się tam, gdzie im wchodzić nie wolno i obgryzaniu tego, czego nie powinny, są niemal nieograniczone! Zdarza się, że na Twoje wysiłki, by królika gdzieœ nie wpuœcić, zwierzak reaguje ambicją, by właœnie tam się dostać... Ale bywają też króliki spokojne, które nie wyrządzają szkód.

Zapobieganie.

Często główną przyczyną takich destrukcyjnych zachowań królika jest NUDA. Kluczem do uchronienia sprzętów i królika nie jest więc zapobieganie wszelkim tego typu króliczym zachowaniom, ale przekierowywanie jego energii na zabawę z rzeczami przeznaczonymi do tego.
Warto postarać się o zabawki dla królika, takie jak kartonowe pudła (można w nich wyciąć otwory), koszyki i inne przedmioty z nieimpregnowanej wikliny lub słomy, stare książki telefoniczne lub katalogi. Dla namiętnego kopacza można urządzić "kopalnię" - włóżyć na spód niewielkiego pudełka lub kosza trochę siana albo starych gazet do darcia (trzeba wymieniać co jakiœ czas, królik może nasikać do œrodka!). Obserwuj królika - jeœli "poluje" na kable, dostarczaj mu œwieżych gałązek wierzbowych lub z drzew owocowych (jak jabłoń czy grusza). Zajrzyj do działu z "zabawy" i "więcej zabawek" - tam znajdziesz wiele pomysłów, jak zająć królikowi czas.

Czasami wydaje się, że królik wie, że robi coœ, czego mu nie wolno (np. wskakuje na stolik), jakby na przekór. Może to mieć związek z ciekawoœcią połączoną z terytorializmem - próbuje odkryć coœ, co jest mu nieznane, zbadać, może zaznaczyć swoją obecnoœć (zębami). Odganianie może przynieœć skutek odwrotny do zamierzonego. Takiego królika trzeba czymœ przechytrzyć, uniemożliwić mu wchodzenie w to miejsce (fizycznie - np. usunięcie dywanika spod stolika powoduje, że nie może wskoczyć, bo podłoga jest za œliska). Można na chwilę na taką upragnioną półkę na chwilę położyć coœ innego (np. zamienić cenne książki stertą gazet), pozwolić mu tam wejœć, obejrzeć miejsce, pozostać chwilę i po jakimœ czasie, kiedy królik się troche znudzi, dokonać znów zmiany.

Pryskanie odstraszającymi zapachami raczej nie daje pożądanych efektów. Na rynku dostępne są takie preparaty dla psów czy kotów, ale są one niedostosowane dla królików. Zapachy, które nam mogą się wydawać odstraszjące, mogą dla królików być obojętne, a nawet atrakcyjne. Takie substancje mogą być też nieobojętne dla zdrowia naszego i królików, znane są przypadki migren i ataków astmy u ludzi od tzw. "odstraszaczy".

Czasem warto ograniczyć teren swobodnego biegania królika do tylko jednego pokoju lub odgraniczyć częœć mieszkania (œwietnie sprawdzają się małe furteczki jak te dla ograniczania terenu małym dzieciom). Jeœli Twój królik jest wyjątkowo ciekawski i psotny, a jakaœ rzecz nie może być schowana, wypuszczaj go z klatki na pobieganie wtedy, kiedy możesz go mieć na oku. Nie musisz poœwięcać mu całej uwagi - po prostu patrz, gdzie jest i co robi. Pamiętaj, że królik potrzebuje codziennie kilku godzin poza klatką.

Im więcej królik biega, im więcej ma kontaktu z ludzmi, tym mniejsze będzie miał skłonnoœci do niszczenia - po prostu nie znajdzie już na to czasu ani siły.

do gory

data powstania tego artykułu na Uszatej stronie: 10 wrzeœnia 2003

 

strona główna | kim jest królik? | zanim kupisz... | zdrowie | dieta | opieka | FAQ | apel | weterynarze | Dzień Króliczków
prawa zwierząt | wydarzenia | GALERIA | Mapa Króliczych Zmysłów | o stronie | linki i literatura | książka Gości
mapa strony | piszą o nas... | pomoc sąsiedzka | webmaster

Copyright 2000-2006,
Anna Marczewska www.uszata.com